Drobečková navigace

Úvod > Aktuality a akce

Aktuality a akce


Štítky:





Liteňská škola připomene výročí Jarmily Novotné výstavou a prohlídkami

Mají dnešní děti ponětí o tom, co to byl nacismus nebo jak se žilo v době komunismu? Jaký je opravdový význam slov „demokracie“ a „domov“? Nebo je to jen povrchní povědomí z pár stránek učebnic, která je automaticky brána jako zbytečné biflování? A omezování demokracie přichází v momentě, kdy rodič zakáže celodenní hraní her na počítači?

Projekt „Tady jsem doma … 110. výročí narození Jarmily Novotné“ probíhá od začátku září ve středočeské obci Liteň pod taktovkou zdejší Základní školy F.J. Řezáče. Historie obce, v níž žijeme, je psána nejen historickými daty a suchou statistikou, ale i lidmi, kteří v místě žili a zanechali tady svou stopu. Jednou z nich byla právě světově proslulá operní diva Jarmila Novotná.

Cílem projektu je seznámit děti i širokou veřejnost s životem Jarmily Novotné, s jejím uměleckým odkazem a významem, který byl v době totality opomenut. Připomenout a prohloubit poznatky o složitých historických etapách nedávné minulosti – nacismu, komunismu a jejich dopadů na život všech lidí.

Důležitým bodem akce je výstava výtvarných děl na téma Život Jarmily Novotné, které tvoří od června děti místní i okolních základních a mateřských škol v regionu. „Tímto bychom rády vyzvaly i další školy, aby se do našeho projektu začlenily a zaslaly nám svá umělecká díla. V pátek 22. 9. bude od 10 hodin probíhat v prostorách školy slavnostní vernisáž spojená s vystoupením pěveckého sboru (Lidické písně). Od 13 hodin budou prostory školy otevřeny veřejnosti, kde bude moci každý umělecká díla shlédnout. Bude probíhat řetězové provázení žáky 2. stupně školy po Muzeu Jarmily Novotné a Svatopluka Čecha, prohlídka zámeckého parku (dendrologická stezka). To vše až do 17 hodin, následně pak v sobotu 23. 9. od 9 do 12 hodin,“ říká Mgr. Tereza Macourková, jedna z hlavních organizátorek akce.

V rámci projektu proběhne na škole vzdělávací beseda, v průběhu září a října pojedou žáci školy na hudebně vzdělávací programy s názvem Hurá do opery (Rusalka, Prodaná nevěsta aj.), pořádané Národním divadlem, a navštíví Lidice.

Celá akce probíhá za laskavého souhlasu ředitelky Zámku paní Ivany Leidlové, která umožní veřejnosti a žákům prohlídku parku a některých prostor liteňského zámku. Poděkování patří také panu senátoru Jiřímu Oberfalzerovi, Středočeskému kraji, Johnny servis a sponzorům za jejich podporu.

Jarmila Novotná se narodila 23. 9. 1907 v Praze, do Litně přišla se svým manželem Jiřím Daubkem v roce 1931 a toto místo se jí navždy stalo domovem. I když museli Dabkovi kvůli nástupu fašismu opustit nadobro republiku, zůstávala Novotná ve svém srdci stále v Litni. Během svého života se stala jednou z nejvýznamnějších operních pěvkyň 20. století. Již v raných letech studovala u Emy Destinnové, v 17 letech zpívala Mařenku v Prodané nevěstě na prknech Národního divadla. Od té doby zpívala po celém světě, ve Vídni, Berlíně, Salcburku, Miláně a především na své „domovské“ scéně v Metropolitní Opeře v New Yorku. Stala se celosvětově uznávanou celebritou, která ale nikdy nezapomněla na svůj domov – z exilu různými formami neustále podporovala český národ, za klavírního doprovodu svého kamaráda Jana Masaryka nahrála soubor českých lidových písní pod názvem Lidické písně, své koncerty končila československou hymnou. Do Čech se mohla vrátit až v roce 1946, v touze zde již zůstat. Než ale stačili svůj domov v Litni poničený okupanty a pobytem Rudé armády opravit, v únoru 1948 byl celý majetek opět rozkraden a  rodina byla nucena k druhé emigraci. Jméno Jarmily Novotné smělo v Čechách zaznít jen skrytě. Návratu domů do vlasti se dočkala až po revoluci 1989. Až poté obdržela čestné členství Státní opery Praha a Řád Tomáše Garrigua Masaryka. 9. února 1994 tato operní diva zemřela v New Yorku, urna s jejími ostatky je uložena v rodinné hrobce Daubkových v Litni.

 



Karlštejn se chystá na slavnosti vína

Vyhlášené Karlštejnské vinobraní se po jednadvacáté uskuteční v obci a na hradě Karlštejně v sobotu 30. září od 10 do 21 hodin a v neděli 1. října od 10 do 18 hodin. K vidění bude velkolepý průvod s císařem římským a králem českým Karlem IV. a jeho chotí Eliškou Pomořanskou. Doprovodí je heroldi, fraucimor, bubeníci a kejklíři. karlstejn.jpgV sobotu večer se mohou návštěvníci také těšit na uchvacující ohňové vystoupení. Na louce vedle mostu u Berounky vystoupí oblíbené středověké rytířské divadlo Traken ve spolupráci s německou skupinou The knights of Camelot. Tečkou bude uvedení muzikálu Noc na Karlštejně v podání herců z dolního Poberouní a profesionálů.
Na XXI. Karlštejnské vinobraní se můžete opět dostat po oba dva dny parními vlaky ve stylu padesátých let dvacátého století z Prahy – Smíchova. Speciální jízdné stojí pro jednu cestu 100 korun, děti 60 korun, zpáteční 100 respektive 150 korun. Prodej jízdenek pouze v parním vlaku.
Karlštejnské vinobraní se koná již od roku 1996 a navazuje na předválečnou tradici.

 

 



Do křesla usednou bratři Strachovi

Do Křesla pro hosta, stejnojmenné besedy konající se ve Svinařích, usednou tentokrát hosté hned dva. Přestože nejsou dvojčata, jsou od sebe k nerozeznání – bratři MUDr. Petr a MgA Jiří Strachovi. Beseda s nimi se koná v pátek 8. 9.  od 18 hodin na svinařských kurtech. Témata se budou točit zřejmě kolem chirurgie, záchranářství, ale i o Andělu Páně. Jelikož je to zřejmě letos poslední Křeslo, věříme v hojnou účast. Všichni jste srdečně zváni!



Beroun bude opět patřit hrnčířům

zari_trhy.jpgNa Hrnčířské trhy do Berouna se o víkendu 9. a 10. září chystá přes 300 vystavovatelů. Vyhlášené trhy se konají v Berouně na Husově náměstí a v přilehlých uličkách po jednadvacáté. Na své si přijdou fanoušci užitkové, zahradní i dekorativní keramiky a porcelánu. Z ciziny přijede na 30 vystavovatelů například z Maďarska, Slovenska, Polska, Bulharska či Rumunska. Trhy jsou otevřeny v sobotu od 8 do 18 a v neděli od 9 do 17 hodin. Pro návštěvníky je připraven také bohatý kulturní program. Koncertovat bude například Klecklezmerova kapela či skupina Švajneraj hrající písně ze staropražských lokálů.  A chybět nebudou ani stánky s občerstvením, francouzské delikatesy, plody moře či bio pochoutky. Trhy jsou opět součástí oslav Dnů evropského dědictví, takže navíc budou pro veřejnost zdarma otevřeny zdejší památky.



Tématem letošních kuchařských slavností je kachnička

SHusa.jpgDalší ročník kuchařského klání Vaření se zámeckou paní se koná v sobotu 16. září od 11 hodin v Zámeckém dvoře Všeradice, rodišti nejslavnější kuchařky Magdaleny Dobromily Rettigové. Čtveřice profesionálních kuchařů zde bude chystat menu na téma kachnička. Jejich výtvory bude posuzovat porota, v jejímž čele zasedne herečka Markéta Hrubešová, která zároveň bude celý den moderovat. Připraven je celodenní kulturní program s hudbou, soutěžemi jak pro děti, tak i pro dospělé. Svou výstavu ovoce a zeleniny předvedou všeradičtí zahrádkáři. I letos se uskuteční laická soutěž, tentokrát se bude soutěžit o nejlepší vdolek. Na vítězku či vítěze opět čeká zajímavá cena.



Svinaře opět ožijí pivním Oktoberfestem

Svinařský Oktoberfest se koná v sobotu 23. 9. V rámci posvícení Svinařští pořádají již IV. ročník této oblíbené pivní akce. Koná se od 14 hodin na sokolských kurtech. K dostání bude nejen originální ležák v tuplácích, ale také bavorské preclíky a klobásy.Tradiční posvícenská Pěkná hodinka bude následovat v pondělí 25. 9. K poslechu a případně i tanci bude vyhrávat v restauraci U Lípy poberounská skupina Třehusk, a to od 18 hodin.  



Vižinští zvou na netradiční cyklistický závod

Berounsko foto 135.jpg

V sobotu 2. 9. 2017 se uskuteční netradiční cyklistický závod pro čtyřčlenná družstva Vižinský trotlík. Sraz účastníků nejen na kolech, ale i pro pěší či malé závodníky na odrážedlech je ve 14 hodin před hasičárnou na na Vižině. Start závodu je naplánovaný na 14.30 hodin. Startovné za tým činí 50 korun. Psací potřeby s sebou, hodinky do týmu. Akce se uskuteční jen za příznivého počasí.



Po hraběti usedne do křesla filmový historik

Besedy se zajímavými lidmi připravili nadšenci ve Svinařích. Pořad nazvaný Křeslo pro hosta se koná v klubu na kurtech Sokola o pátcích. Minulý pátek usedl do Křesla pro hosta hrabě František Kinský, podnikatel a současný starosta Kostelce nad Orlicí. V pátek 4. srpna od 17 hodin ho vystřídá filmový historik Pavel Taussig.  
Pavel Taussig se narodil 2. července 1949 v Olomouci, kde po maturitě také absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Palackého. Po roce 1989 v této instituci mimo jiné přednášel. Profesí a zájmem je filmový historik a publicista. Řadu let se podílel na tvorbě několika televizních pořadů České televize, z nichž nejvýznamnější je patrně cyklus ÚSMĚVY ČESKÉHO FILMU. Je také duchovním otcem diváckých anket o nejoblíbenější Veselohru století a Krále filmového úsměvu století. Dalším významným pořadem z jeho dílny byl cyklus nazvaný POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ…, který se v šestadvaceti epizodách zabýval fenoménem domácích seriálů.



Na trati do Berouna přibyly výluky

K dlouhodobé výluce mezi Řevnicemi a Dobřichovicemi přibude koncem července a na počátku srpna ještě výluka mezi stanicemi Řevnice - Karlštejn. Vybrané osobní vlaky jsou odřeknuty v úseku Řevnice – Beroun a opačně dle výlukového jízdního řádu, který platí 27., 28. a 31. 7. a následně 1. až 3. srpna.  Najdete ho v příloze. Výluka platí od 8 do 18 hodin. Odlišné údaje od pravidelného jízdního řádu jsou uvedeny červeně. Tento výlukový jízdní řád naleznete na www.cd.cz ve složce www.cd.cz - Vlakem po ČR - Jízdní řád - Traťové jízdní řády



Ve Višňovce budou hrát dechovky

dechovka_busy2017.jpgDalší ročník setkání dechovek nad Vinařicemi nazvaný Křídlovky ve Višňovce se uskuteční v sobotu 5. srpna od 14 hodin. Těšit se můžete například na legendární Veselku Ladislava Kubeše, dechovou hudbu Libkovanka, Jižani i na kapelu z krajanské vísky v Rumunsku Bohemia. Vstupné je 120 korun.