Drobečková navigace

Úvod > Turistika a kultura > Pěší turistika

Pěší turistika

NAUČNÉ STEZKY V OKOLÍ:

ZLATÝ KŮŇ 

SVATOJÁNSKÝ OKRUH

KARLŠTEJN

BRDATKA-TALICHOVO ÚDOLÍ

ROZHLEDNA NA STUDENÉM VRCHUrozhledna Studeny vrch

Jedná se o měřící věž, která byla postavena pro potřeby zeměměřičů v roce 1942. Je vysoká 17,5 m a v jejím sklepě jsou umístěny měřící body. Věž je kamenná, zdivo je zachovalé, vnitřní stěny jsou omítnuty. Na vrchol s lze dostat přes 6 poschodí. Výhled z vrcholu věže v současnosti není dokonalý - zakrývají ho přerostlé stromy (předpokládá se jejich vykácení). Mezi domorodci je věž známa pod názvem rozhledna na Babě, místní turisti ji však v září 2004, když kolem jel parní vlak s imitací Rakousko-Uherských aristokratů, přejmenovali na rozhlednu JV Císaře Františka Josefa I. Jak se na věž dostenete?  

Vlakem: Nejbližší železniční stanicí jsou Hostomice nebo Osov, obě vzdáleny zhruba 6 km. Zastávky jsou na trati Zadní Třebaň – Lochovice. 
Autobusem: Autobusy vyjíždějí z Dobříše / Hostomic (Bus 210038), vystoupíte na zastávce Dobříš, Na Hradci. 
Autem: K věži se nejlépe dostaneme ze silnice z Dobříše do Hostomic. Když přejedeme nejvyšší bod této silnice a budeme postupně klesat lesem dolů do Hostomic, uvidíme vlevo ze silnice odbočovat vzhůru rovnou asfaltovou lesní cestu. Tady musíte zastavit a někde zaparkovat. Více o rozhledně se dozvíte ZDE

ZÁMEK DOBŘÍŠ

zámek DobříšRokokový zámek s výraznou fasádou upoutá při příjezdu z Prahy do Dobříše každého návštěvníka. Současná podoba zámku pochází z let 1745 - 1765, kdy přestavbu uskutečnil Jindřich Pavel Mannsfeld. Jeho dcera Isabella byla provdána za Františka Gundakara Colloreda. Tímto vznikl šlechtický rod Colloredo - Mannsfeld, který zde pobýval až do roku 1942, kdy byl zámek vyvlastněn německou říší, a posléze roku 1945 konfiskován Československým státem a využíván jako Domov spisovatelů.
V roce 1998 byl zámek spolu s francouzským a anglickým parkem vrácen do soukromého vlastnictví.
Současným majitelem zámku je Dipl. Ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld z Rakouska. Zámek je otevřen celoročně široké veřejnosti včetně expozice a francouzského parku. Expozice je provozována správou zámku Dobříš.
Snadná dostupnost, rozlehlý zrcadlový sál (220 m2), udržovaný francouzský park a možnost ubytování přímo vybízejí k návštěvě zámku Dobříš. Více se dozvíte ZDE.

KONĚPRUSKÉ JESKYNĚ

Koněpruské jeskyněKoněpruské jeskyně jsou přístupné veřejnosti od roku 1959 a nabízí návštěvníkům přibližně hodinovou prohlídku dvou jeskynních pater, která vznikla činností vody ve vápencích starých přibližně 400 milionů let.
Prohlídková trasa vede jeskynními chodbami přes několik dómů s krápníkovou výzdobou a končí ve svrchním patře jeskyní, kde byla v 15. století tajná penězokazecká dílna. Více se dočtete ZDE.