Drobečková navigace

Úvod > Zajímavosti > Dvůr Všerad

DVŮR VŠERAD

DJI_0839-HDR.jpgNázev obce Všeradice je pravděpodobně odvozeninou vlastního jména Všerad; pod tímto názvem je obec uváděna již ve 13. století. Tvrz se ve Všeradicích nepochybně nacházela již kolem poloviny 14. století; k roku 1379 je zde dokonce připomínán „správce hradu“. O podobě tohoto panského sídla však žádné informace nemáme a žádné stavební pozůstatky se z této doby zřejmě nedochovaly.
Tvrz, pozdější zámek, tak jak jej dnes spatřujeme, byla v dnešním rozsahu nejspíše nově postavena za Wratislavů z Mitrovic počátkem 17. století, ještě v pozdně renesančním stylu. Všeradický dvůr s někdejším zámkem se nachází v jižní části obce. Dvůr tvoří nepravidelný lichoběžník, jehož západní stranu tvoří někdejší zámecká budova, severní stranu zděné kolny a špýchar, východní stranu někdejší stáje a chlévy a jižní stranu sýpky. Hlavní vjezd do dvora vede sklenutou vjezdovou branou s brankou pro pěší v severozápadním nároží dvora. Prostor západně a východně ode dvora býval parkově upraven.

 

NFX_0261.jpgV areálu Dvoru Všerad se nachází hostinec a Pivovar Všerad, ve kterém se vaří od roku 2013 pivo z vody z krasového podzemního jezera. Hostinec nabízí nejen lahodné pivo, ale také ubytování a skvělé jídlo. V areálu se nachází Galerie a muzeum M.D.Rettigové a nabízí expozice na třech podlažích budovy. Galerie připomíná odkaz všeradické rodačky a nejslavnější české kuchařky a spisovatelky M.D.Rettigové. V budově naleznete čtyři expozice. Součástí areálu je i minigolf se 16 jamkami, který se nachází v oddechovém parku, ve kterém vás uchvátí během jarního květu kolem 2000 druhů rostlin. V areálu se nachází knihovna i víceúčelové hřiště.

Více informací najdete na www.vserad.cz

 NFX_9375-HDR.jpg