Drobečková navigace

Úvod > Aktuality a akce

Aktuality a akce


Štítky:

Novější 1 3 17 33 49

Vedle všeradického pivovaru otevřeli novou knihovnu

Zámecký hostinec a pivovarNová veřejná knihovna byla v lednu otevřena ve všeradickém Dvoře Všerad, kde se mimo jiné nachází i stejnojmenný pivovar. Čtenářům je k dispozici každé pondělí a středu od 16 do 18 hodin a v sobotu od 9 do 11 hodin. Mimo otevírací dobu je možné nás kontaktovat na adrese knihovna@vserad.cz. V nabídce má nyní 4550 svazků, které v co nejkratší době doplní dalších 800 zatím nezařazených knih. Ročně plánuje knihovna rozšiřovat svůj fond průběžně o přibližně 400 nových knih. Čtenářský poplatek na rok činí 150,- Kč. Knihovna se nachází v prvním patře budovy zámku. V průběhu roku 2022 začnou úpravy prostor zámku, ve kterém by v roce 2024 měla být otevřena nová a moderní knihovna, včetně internetového připojení a čítárny.

 Podbrdy zveřejnily přehled akcí na rok 2022

Přehled akcí na rok 2022 zveřejnila na svých webových stránkách obec Podbrdy. Místní se mají nač těšit. Každý měsíc je na programu minimálně jedna akce. Za sebou už v Podbrdech mají masopust i oslavu MDŽ. Co je čeká na jaře a v dalších měsísích?
15.4. Šípkový turnaj
30.4. Čarodějnice
7.5. Rybářské závody
14.5. Staročeské máje
21.5. Sběr železného šrotu
19.6. Den otců
25.6. Všeradova země
30.7. Rybářské závody
6.-20.8. Soustředění mladých hasičů
24.9. Posvícení
30.10. Lampionový průvod a Halloween
19.11. Disco
26.11. Zahájení adventu
7.12. Česko zpívá koledyNa Josefském masopustním odpoledni čekají na maškary odměny

Bez názvu.jpgJosefské masopustní odpoledne se na Vižině uskuteční v sobotu 19. 3. Zahájení se koná ve 14 hodin u obecního úřadu, odkud vyjde průvod masek na hřiště za doprovodu staropražské hudební skupiny Třehusk.Následně bude Třehusk vyhrávat až do 16 hodin. V 15 hodin je připravena Masopustní fraška, po 16. hodině bude k tanci i poslechy znít country a folk muzika. Chybět nebudou zabijačkové hody.  Pro každou masku je připravena odměna.
Dospělá maska dostane pivo a jitrnici,
dětská maska zase limonádu a párek v rohlíku. Na každého návštěvníka se dostane masopustní kobliha. Vstupné je dobrovolné.Ve Svinařích oslaví poslední březnovou sobotu Jarní masopust

275483881_10159187977314892_7869646912963966554_n.jpgPo loňské covidové pauze se letošní masopust ve Svinařích uskuteční až v jarních dnech. Pod názvem Jarní masopust projde maškarní průvod vsí první jarní sobotu 26. března. Sraz maškar je ve 13 hodin. Ještě před tím se od 11 hodin uskuteční vepřové hody na placku na Zelené Hoře. Do kroku a mísntím hospodyňkám za pohoštění bude hrát poberounský Třehusk. Od 18 hodin bude veselice pokračovat sousedkým posezením v restauraci U Lípy.

 Obec Skuhrov má nové obecní symboly

SKUHROV ZNAK.jpgPočátkem října schválil Parlament České republiky podobu obecních symbolů - znaku a vlajky - obce Skuhrov.
Popis znaku: V modro-zeleně stříbrným vlnitým břevnem děleném štítě nahoře pětihrotá hvězda a oheň se třemi plameny, dole vztyčený dubový list a obilný klas bez stébla, vše zlaté. Popis vlajky: List tvoří tři vodorovné pruhy, modrý, bílý a zelený, v poměru 9 : 2 : 9. V žerďové polovině modrého pruhu hvězda, ve vlající polovině oheň se třemi plameny. V žerďové polovině zeleného pruhu vztyčený dubový list, ve vlající polovině obilný klas bez stébla, vše žluté. Poměr šířky k délce listu je 2 : 3. 

 Silnice ze Zadní Třebaně na Liteň je do 12. 12. uzavřena

Až do 12. prosince je uzavřena silnice ze Zadní Třebaně ve směru na Liteň III/11517 a také III/11519 kvůli provedení
opravy povrchu obou silnic.
Uzavírka je vyznačena od vjezdu do obce Zadní Třebaň od obcí Svinaře a Liteň cca 700 m po křižovatku s MK
K Vatinám.
Objízdná trasa v délke 11,5 km vede po silnici č. III/11517 ke křižovatce se silnicí č. II/115 v obci Řevnice a po silnici č. II/115 až do obce Svinaře ke křižovatce se silnicí č. III/11522. Po této silnici č. III/11522 až ke křižovatce se silnicí č. III/11517 a po této silnici k uzavírce v obci Zadní Třebaň.
Objízdná trasa je obousměrná pro veškerý provoz. 

 


 


V berounském muzeu si vyzkoušíte pletení vánoček a zjistíte, co jedli naši předkové

Chcete si sami vyzkoušet pletení vánočky? Poznávat koření dle vůně či hmatu a nebo si sestavit známý obraz císaře Rudolfa II. z ovoce a zeleniny? Pak se vydejte do berounského Muzea Českého krasu. Od 26. listopadu je tam k vidění zajímavá interaktivní výstava nazvaná Jídlo deseti staletí aneb Vánoce na talíři, která moderně, poutavě a hravě přibližuje vývoj a zajímavosti z oblasti stravování našich předků za posledních tisíc let. Nenarazíte tak na žádné textové panely! Naopak bude k vidění třeba interiér kuchyně či jídelny z doby našich prababiček, scéna venkovské zabijačky, lednička z 50. let, lis na ovoce atd. Výstava přibližuje stravovací zvyklosti našich předků, jejich proměny a zajímavosti od raného středověku do současnosti. Nejprve ukazuje způsob získávání potravin v minulosti (lov, chov, pěstování), vývoj jejich zpracování a uchování (zavařování, konzervace, sušení) a na závěr i konzumace (vánoční pokrmy, jídlo jako dar i jako dekorace, vánoční recepty). Pokládá také otázky ohledně pestrosti a kvality současné stravy, tehdejšími a současnými možnostmi skladování i dopravy atd. „Koncepce výstavy je netradiční, nenajdete zde žádné klasické textové panely. Dějiny každodennosti v oblasti stravování jsou prezentovány prostřednictvím obrazů a mnoha sbírkových předmětů. Součástí výstavy je řada hracích, interaktivních a testovacích prvků a úkolů, které si užijí především děti,“ říká Lenka Stelšovská, produkční MČK. Na výstavě sami zjistíte, jakou zvěř mohl lovit kníže sv. Václav, kdy u nás vznikla první vegetariánská restaurace a pokud se nebudete bát sáhnout do tlamy medvěda, tak i co žere tato šelma. Na kole štěstí si vytočíte své denní pokrmy, z nichž s některými zapomenutými jako třeba pučálka či pražmo se seznámíte. Výstava vznikla ve spolupráci s Oblastním muzeem-Praha východ se sídlem v Brandýse nad Labem a s Muzeem Říčany. Výstava potrvá do 10. února 2022. Součástí výstavy je také doprovodný tvořivý program pro školy (výroba vánočního svícnu z jedlých součástek). Fotografie z výstavy můžete vidět na: http://muzeum-beroun.cz/11/2021/chystame-jidlo-deseti-staleti-aneb-vanoce-na-taliri/Ve Dvoře Všerad se otevře brána do pekla

vseradice.jpgAdventní odpoledne plné zábavy se ve Dvoře Všerad ve Všeradicích uskuteční v sobotu 4 prosince. Pro děti bude k dispozici tvořivá dílna, kde budou mocí vyrobit vánoční výzdobu či dárek. Rodiče si mohou nějaký ten vánoční dárek pro nejbližší zakoupit v naší galerii, kde bude možnost zakoupit si keramiku z Hrdějovic, vánoční ozdoby ze skla od ateliéru WAGA či výrobek z dílny Koniklec z Tmaně a podpořit tak další práci tohoto poskytovatele sociálních služeb. Ale pozor jakmile se setmí otevře se v zámku tajná brána do pekla! Takže pokud jste hodně zlobili mějte se na pozoru, aby si Vás čerti v pekle nenechali. Zavítat na adventní odpoledne můžete od 14 hodin do 18 hodin, poté společně rozsvítíme vánoční strom a užijeme se vystoupení dětí ze všeradické mateřské školky. Harmonogram celého dne:

14:00 – 18:00 Stanoviště pro děti

14:00 – 18:00 Otevřená galerie s možností zakoupit výrobky ateliéru WAGA, dílny Koniklec, Pandy Matty či Hrdějovickou keramiku

16:00 – 18:00 Otevřená brána do pekla

18:00 Rozsvícení stromečku a vystoupení dětí z mateřské školky a skupiny TřehuskŠkoláci se přenesou do časů svaté Ludmily

img1_cropped.jpegJak žili lidé v době svaté Ludmily? Jak se oblékali a jaké uctívali hodnoty? I na tyto otázky budou moci najít odpovědi žáci základních škol z Berounska, kteří se zúčastní projektových dnů nazvaných Po stopách svaté Ludmily. Pestrý vzdělávací program se uskuteční v druhé polovině září a v říjnu v rámci Místního akčního plánu ORP Beroun II., který je financován z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.
„Na projektové dny se přihlásilo přes deset škol. Cílem je zážitkovou formou dětem přiblížit příběh svaté Ludmily a doby, kdy žila,“ uvedla projektová manažerka Jitka Štembergová. Děti si tak budou moci například v rámci interaktivní hry zahrát některého ze současníků svaté Ludmily a rozhodovat o jeho dalším osudu. Projdou si i místa na Tetíně, která jsou s Ludmilou spojená. Podzimní termín byl vybrán v návaznosti na Národní svatoludmilskou pouť, která se uskuteční 18. 9. a je vyvrcholením oslav Roku svaté Ludmily.
Pro školáky z Berounska jsou v rámci projektu MAP připraveny na podzim i další semináře, přednášky a exkurze. Odstartují nejen vzdělávací programy finanční gramotnosti nebo program na podporu rozvoje polytechnického vzdělávání EDUBUS, ale také exkurze žáků zaměřené na regionální vlastivědu dle stejnojmenné knihy autora Emila Šnaidaufa. Naplánovány jsou i semináře pro pedagogy zaměřené například na tematiku inkluze v mateřských školách nebo změny právních předpisů ve školství.

 U Berounky se koná multižánrový festival

ZAVODI-PLAKAT-2021-1-WEB.jpgHudební festival u Berounky v Berouně Závodí Fest se uskuteční v sobotu 7. 8. Devátý ročník multižánrového hudebního festivalu na levém břehu Berounky začne v 15 hodin.
Těšit se můžete na interprety (hrát budou v uvedeném pořadí):
KORJEN
BARBORA MOCHOWA
PRAGUE CONSPIRACY
SYNKOPY 61
TARA FUKI (ČR/Francie)
AARON BROOKS (ex Simeon Soul Charger)
Festivalem bude provázet moderátor Českého rozhlasu Dvojka (ale také zpěvák, kytarista a flétnista)
JIŘÍ HOLOUBEK.
Chybět nebude občerstvení - tradiční i méně (třeba srbská pljeskavica), míchané drinky s alkoholem i bez
a pojízdná kavárna KlubkoCafé Klubíčka Beroun. Hry pro děti připravila Městská knihovna Beroun. Novější 1 3 17 33 49