Drobečková navigace

Úvod > Aktuality a akce

Aktuality a akce


Štítky:





Před úřadem v Hatích se rozsvítí strom 2. prosince

Již posedmé se sejdou obyvatelé Skuhrova a Hatí na tradičním rozsvěcení vánočního stromu. Tentokrát se uskuteční v sobotu 2. 12. od 14:30 hodin v prostorách před Obecním úřadem v Hatích. Návštěvníky čeká hudební vánoční vystoupení dětí za hudebního doprovodu skupiny pana Uzlíka. Součástí rozsvícení vánočního stromu je také prodej adventních či vánočních dekorací a tradiční i netradiční adventní občerstvení.

 



Elišku pozdraví šermíři, muzikanti i zpěváci

Karlštejn v zimě.jpgKarlštejnský královský advent se koná v neděli 3. a 17. prosince. Muzikálový herec a zpěvák David Uličník, člen slavného 4TETu Jiřího Korna, bude hlavní »hvězdou« Karlštejnského královského adventu, který se na místním náměstí uskuteční první adventní neděli. Nebude samozřejmě sám, kdo 3. 12. přijde do podhradí královnu Elišku, na jejíž počest se oslava adventu v Karlštejně koná, pozdravit. Od 12.30 jí postupně zahrají a zazpívají kapely Kapičky i Třehusk, dětské sbory Světlušky z Tmaně a Mifun z Černošic, zatančí řevnické Proměny a šermířské umění předvedou skupiny historického šermu Alotrium i Reginleif. Speciální program si pro královnu chystají děti z místní školy, při jejichž vystoupení bude rozsvícen před Muzeem betlémů vánoční strom.
Druhá oslava Karlštejnského královského adventu se uskuteční v neděli 17. prosince. Program bude podobný, jen účinkující se zčásti obmění a návštěvníci se dočkají také živého betlému nebo ohňové show. Královnu přijde pozdravit slavný místní obyvatel, herec Pavel Zedníček, přibližně dvacetiminutovým recitálem ji pobaví muzikálová herečka a zpěvačka Jana Vaculíková. Oba dva dny se diváci mohou těšit také na stylový jarmark, otevřený hrad i několik místních muzeí a ochutnávku karlštejnského vína či piva uvařeného speciálně pro tuto příležitost.

Neděle 3. prosince 2017 od 12.30 hodin

  • country skupina KAPIČKY
  • šermířské skupiny ALOTRIUM a REGINLEIF
  • dětská skupina SVĚTLUŠKY
  • taneční skupina PROMĚNY
  • pěvecký sbor MIFUN
  • staropražská kapela TŘEHUSK

16.30 Loučový průvod s KRÁLOVNOU ELIŠKOU

- fanfáry na počest královny, naražení soudku s karlštejnským pivem Karlíček, přípitek karlštejnským vínem, ZŠ Karlštejn, rozsvícení vánočního stromu, David ULIČNÍK, muzikálový herec a zpěvák 

Neděle 17. prosince 2017 od 12.00 hodin

  • šermířské skupiny ALOTRIUM a REGINLEIF
  • hudební skupina ČENKOMOR
  • DOMEČEK Karlštejn
  • Folklorní soubor KAMÝČEK
  • Dětská skupina AJETO
  • staropražské vánoce s kapelou TŘEHUSK
  • ŽIVÝ BETLÉM

16.00 Loučový průvod s KRÁLOVNOU ELIŠKOU

- fanfáry na počest královny, naražení soudku s karlštejnským pivem Karlíček, přípitek karlštejnským vínem, PAVEL ZEDNÍČEK, MŠ Karlštejn, Jana VACULÍKOVÁ, muzikálová herečka a zpěvačka, ohnivé kejkle metačů ohně

  

 

 



Svinařští zastupitelé budou schvalovat rozpočet 8. prosince

Obecní úřad Svinaře pořádá veřejné zasedání zastupitelstva v pátek 8. prosince od 18 hodin. Uskuteční se tentokrát v sále restaurace U Zrzavého Paviána na Halounech. Na programu je mimo jiné schvalování rozpočtu obce na rok 2018 a rozpočtu svazku Horymír, závazné ukazatele hospodaření MŠ Svinaře na rok 2018 a další.



Čeští krajané z Chorvatska sehrají ve Všeradicích divadelní představení

Jedinečnou příležitost zhlédnout divadelní představení v podání českých krajanů z Chorvatska budete mít v sobotu 14. října ve Všeradicích. V tamní galerii se představí Ochotnický soubor České besedy Dolany s hrou Posvícení v Hudlicích. Začátek představení je v 18 hodin. Jde o soubor, který v Chorvatsku sklízí divadelní ceny. Před lety zvítězil na Festivalu chorvatských divadelních amatérů ve Stari Gradu na Hvaru. České krajanské divadlo tam získalo cenu za nejlepší představení přehlídky a Světluška Prokopićová za nejlepší režii. Divadelní skupina České besedy Dolany se tak stala prvním menšinovým souborem, který si tuto cenu vysloužil, navíc se úplně poprvé stalo, že byla udělena nechorvatskému, českému představení.



Podbrdské posvícení nabídne výstavu, soutěže i tancovačku

Posvícení PodbrdyPoslední zářijový den se bude v Podbrdech konat tradiční Svatováclavské posvícení. Program se bude konat na hřišti u úřadu od 13 hodin. Návštěvníci budou moci zhlédnout výstavu fotografií Aleny Šustrové, od 14.15 zahraje k tanci a poslechu kapela Třehusk. Soutěžit se bude o nejlepší posvícenský koláč, na děti čeká oblíbený skákací hrad, kouzelník i tvořivá dílna. Sobotní program, ve kterém se představí i místní ženy a děti, završí v 19 hodin taneční zábava, na které zahraje kapela Braboux. V pondělí 2. října bude posvícení pokračovat Pěknou hodinkou od 13 hodin v místním pohostinství.



Liteňská škola připomene výročí Jarmily Novotné výstavou a prohlídkami

Mají dnešní děti ponětí o tom, co to byl nacismus nebo jak se žilo v době komunismu? Jaký je opravdový význam slov „demokracie“ a „domov“? Nebo je to jen povrchní povědomí z pár stránek učebnic, která je automaticky brána jako zbytečné biflování? A omezování demokracie přichází v momentě, kdy rodič zakáže celodenní hraní her na počítači?

Projekt „Tady jsem doma … 110. výročí narození Jarmily Novotné“ probíhá od začátku září ve středočeské obci Liteň pod taktovkou zdejší Základní školy F.J. Řezáče. Historie obce, v níž žijeme, je psána nejen historickými daty a suchou statistikou, ale i lidmi, kteří v místě žili a zanechali tady svou stopu. Jednou z nich byla právě světově proslulá operní diva Jarmila Novotná.

Cílem projektu je seznámit děti i širokou veřejnost s životem Jarmily Novotné, s jejím uměleckým odkazem a významem, který byl v době totality opomenut. Připomenout a prohloubit poznatky o složitých historických etapách nedávné minulosti – nacismu, komunismu a jejich dopadů na život všech lidí.

Důležitým bodem akce je výstava výtvarných děl na téma Život Jarmily Novotné, které tvoří od června děti místní i okolních základních a mateřských škol v regionu. „Tímto bychom rády vyzvaly i další školy, aby se do našeho projektu začlenily a zaslaly nám svá umělecká díla. V pátek 22. 9. bude od 10 hodin probíhat v prostorách školy slavnostní vernisáž spojená s vystoupením pěveckého sboru (Lidické písně). Od 13 hodin budou prostory školy otevřeny veřejnosti, kde bude moci každý umělecká díla shlédnout. Bude probíhat řetězové provázení žáky 2. stupně školy po Muzeu Jarmily Novotné a Svatopluka Čecha, prohlídka zámeckého parku (dendrologická stezka). To vše až do 17 hodin, následně pak v sobotu 23. 9. od 9 do 12 hodin,“ říká Mgr. Tereza Macourková, jedna z hlavních organizátorek akce.

V rámci projektu proběhne na škole vzdělávací beseda, v průběhu září a října pojedou žáci školy na hudebně vzdělávací programy s názvem Hurá do opery (Rusalka, Prodaná nevěsta aj.), pořádané Národním divadlem, a navštíví Lidice.

Celá akce probíhá za laskavého souhlasu ředitelky Zámku paní Ivany Leidlové, která umožní veřejnosti a žákům prohlídku parku a některých prostor liteňského zámku. Poděkování patří také panu senátoru Jiřímu Oberfalzerovi, Středočeskému kraji, Johnny servis a sponzorům za jejich podporu.

Jarmila Novotná se narodila 23. 9. 1907 v Praze, do Litně přišla se svým manželem Jiřím Daubkem v roce 1931 a toto místo se jí navždy stalo domovem. I když museli Dabkovi kvůli nástupu fašismu opustit nadobro republiku, zůstávala Novotná ve svém srdci stále v Litni. Během svého života se stala jednou z nejvýznamnějších operních pěvkyň 20. století. Již v raných letech studovala u Emy Destinnové, v 17 letech zpívala Mařenku v Prodané nevěstě na prknech Národního divadla. Od té doby zpívala po celém světě, ve Vídni, Berlíně, Salcburku, Miláně a především na své „domovské“ scéně v Metropolitní Opeře v New Yorku. Stala se celosvětově uznávanou celebritou, která ale nikdy nezapomněla na svůj domov – z exilu různými formami neustále podporovala český národ, za klavírního doprovodu svého kamaráda Jana Masaryka nahrála soubor českých lidových písní pod názvem Lidické písně, své koncerty končila československou hymnou. Do Čech se mohla vrátit až v roce 1946, v touze zde již zůstat. Než ale stačili svůj domov v Litni poničený okupanty a pobytem Rudé armády opravit, v únoru 1948 byl celý majetek opět rozkraden a  rodina byla nucena k druhé emigraci. Jméno Jarmily Novotné smělo v Čechách zaznít jen skrytě. Návratu domů do vlasti se dočkala až po revoluci 1989. Až poté obdržela čestné členství Státní opery Praha a Řád Tomáše Garrigua Masaryka. 9. února 1994 tato operní diva zemřela v New Yorku, urna s jejími ostatky je uložena v rodinné hrobce Daubkových v Litni.

 



Karlštejn se chystá na slavnosti vína

Vyhlášené Karlštejnské vinobraní se po jednadvacáté uskuteční v obci a na hradě Karlštejně v sobotu 30. září od 10 do 21 hodin a v neděli 1. října od 10 do 18 hodin. K vidění bude velkolepý průvod s císařem římským a králem českým Karlem IV. a jeho chotí Eliškou Pomořanskou. Doprovodí je heroldi, fraucimor, bubeníci a kejklíři. karlstejn.jpgV sobotu večer se mohou návštěvníci také těšit na uchvacující ohňové vystoupení. Na louce vedle mostu u Berounky vystoupí oblíbené středověké rytířské divadlo Traken ve spolupráci s německou skupinou The knights of Camelot. Tečkou bude uvedení muzikálu Noc na Karlštejně v podání herců z dolního Poberouní a profesionálů.
Na XXI. Karlštejnské vinobraní se můžete opět dostat po oba dva dny parními vlaky ve stylu padesátých let dvacátého století z Prahy – Smíchova. Speciální jízdné stojí pro jednu cestu 100 korun, děti 60 korun, zpáteční 100 respektive 150 korun. Prodej jízdenek pouze v parním vlaku.
Karlštejnské vinobraní se koná již od roku 1996 a navazuje na předválečnou tradici.

 

 



Do křesla usednou bratři Strachovi

Do Křesla pro hosta, stejnojmenné besedy konající se ve Svinařích, usednou tentokrát hosté hned dva. Přestože nejsou dvojčata, jsou od sebe k nerozeznání – bratři MUDr. Petr a MgA Jiří Strachovi. Beseda s nimi se koná v pátek 8. 9.  od 18 hodin na svinařských kurtech. Témata se budou točit zřejmě kolem chirurgie, záchranářství, ale i o Andělu Páně. Jelikož je to zřejmě letos poslední Křeslo, věříme v hojnou účast. Všichni jste srdečně zváni!



Beroun bude opět patřit hrnčířům

zari_trhy.jpgNa Hrnčířské trhy do Berouna se o víkendu 9. a 10. září chystá přes 300 vystavovatelů. Vyhlášené trhy se konají v Berouně na Husově náměstí a v přilehlých uličkách po jednadvacáté. Na své si přijdou fanoušci užitkové, zahradní i dekorativní keramiky a porcelánu. Z ciziny přijede na 30 vystavovatelů například z Maďarska, Slovenska, Polska, Bulharska či Rumunska. Trhy jsou otevřeny v sobotu od 8 do 18 a v neděli od 9 do 17 hodin. Pro návštěvníky je připraven také bohatý kulturní program. Koncertovat bude například Klecklezmerova kapela či skupina Švajneraj hrající písně ze staropražských lokálů.  A chybět nebudou ani stánky s občerstvením, francouzské delikatesy, plody moře či bio pochoutky. Trhy jsou opět součástí oslav Dnů evropského dědictví, takže navíc budou pro veřejnost zdarma otevřeny zdejší památky.



Tématem letošních kuchařských slavností je kachnička

SHusa.jpgDalší ročník kuchařského klání Vaření se zámeckou paní se koná v sobotu 16. září od 11 hodin v Zámeckém dvoře Všeradice, rodišti nejslavnější kuchařky Magdaleny Dobromily Rettigové. Čtveřice profesionálních kuchařů zde bude chystat menu na téma kachnička. Jejich výtvory bude posuzovat porota, v jejímž čele zasedne herečka Markéta Hrubešová, která zároveň bude celý den moderovat. Připraven je celodenní kulturní program s hudbou, soutěžemi jak pro děti, tak i pro dospělé. Svou výstavu ovoce a zeleniny předvedou všeradičtí zahrádkáři. I letos se uskuteční laická soutěž, tentokrát se bude soutěžit o nejlepší vdolek. Na vítězku či vítěze opět čeká zajímavá cena.