Drobečková navigace

Úvod > Aktuality a akce > Královně zazpívají na adventu Pavlové Zedníček i Vítek

Královně zazpívají na adventu Pavlové Zedníček i VítekPlakát karlštejnského adventu 2013Muzikanti, šermíři, tanečníci, herci, děti. Ti všichni přijdou v neděli 1. i v neděli 22. prosince uctít do Karlštejna královnu Elišku. Na náměstí pod hradem se tu oba dny bude od 10.00 konat tradiční KARLŠTEJNSKÝ KRÁLOVSKÝ ADVENT. Letos poprvé bude návštěvníkům zpřístupněna Muzejní stezka spojující hned několik unikátních expozicí.
Oslava adventu se v Karlštejně odbývá na počest královny Elišky, a to hned dva dny: první i poslední adventní neděli, letos 1. i 22. prosince. Na náměstí pod hradem oba dny vyroste historické tržiště, na kterém budou k dostání hračky, dřevěné zbraně, výrobky řezbářů, šperkařů, ozdoby, korále, adventní věnce i spousta dalšího zboží. Nebudou chybět ani nejrůznější laskominy a karlštejnské víno i karlštejnské pivo Karlíček. Soudek se speciální várkou připravenou místním pivovarníkem Jiřím Chybou právě na počest adventu bude naražen v pravé poledne, po příchodu královny na náměstí. Návštěvníci se také mohou těšit na Minifestival vánočních dobrot na dvoře Muzea betlémů.
Vladařovu choť i návštěvníky budou bavit šermíři a šermířky ze skupin Alotrium i Reginleif, zahrají kapely Kapičky, Cluaran, Notičky, Třehusk i Čenkomor, zatancuje skupina Proměny, koledy, ale nejen je, zapějí soubory Bonbon, Canto Carso, Hukot i děti z Karlštejna a Litně. Těšit se můžete na živý betlém i na vánoční hru v podání dobřichovického souboru Kukadýlko. Vrcholem oslav pak bude po setmění loučový průvod, ohňová show a rozsvícení vánočního stromu před Muzeem betlémů.
Novinkou letošního adventu je premiérové zpřístupnění Muzejní stezky, na které zájemci najdou expozici vína s ochutnávkou v místní Vinařské stanici, I. Karlštejnský mikropivovar, muzea hodin, obchodu, betlémů a voskových figurín i speciální adventní výstavu v Hospůdce U Bílé paní.
První adventní neděli přijde královnu Elišku pozdravit známý herec Pavel Zedníček, poslední adventní neděli pro změnu neméně známý zpěvák Pavel Vítek, oba obyvatelé městyse.
Podrobný program najdete ZDE