Drobečková navigace

Úvod > STARÁ STRUKTURA > archiv aktualit

archiv zpráv

Brdy se chystají na Velikonocevelikonoce

Velikonoční trhy i výstavu můžete před jarními svátky navštívit v Berouně. Velikonoční trhy se na Husově náměstí konají od 31. března do 4. dubna. K dostání bude velikonoční sortiment  od pomlázek, přes kraslice až po nejrozmanitější dekorace. Náměstí budou krášlit ozdobené břízky. Trhovci budou své zboží nabízet ve středu od 8 do 17 hodin. Ve čtvrtek a v pátek od 9 do 17 a v sobotu od 8 do 14 hodin. Přímo na berounském centrálním náměstí v Muzeu Českého krasu můžete také v těchto dnech navštívit výstavu nazvanou Jak se zdobí kraslice.

Lážovičtí uspořádají masopust i máje

Až první březnovou sobotu oslaví masopust v Lážovicích. Uskuteční se od 14 hodin průvod, následně se bude konat zábava v občanském klubu. Tam se také 13. března bude od 14 hodin slavit mezinárodní den žen. Na květen, sobotu 8. 5., je připravena oslava Staročeských májů. Od 20 hodin se koná tenční zábava v klubu.

Rybníky odbahní domácí firma

V březnu by mělo začít odbahnění dvou obecních rybníků v Lážovicích. Celkem radnice obdržela čtyři nabídky. Zastupitelé pro práce vybrali regionální firmu a to i kvůli přijatelné ceně a zkušenostem.

Všeradický masopust: 60 masek

Na šest desítek obyvatel Všeradic se uplynulou sobotu obléklo do masopustních maškar a vyrazilo na pochůzku vsí. "Účast byla podle mě dobrá," uvedl starosta obce Bohumil Stibal. V průvodu, který vyrazil od místního hostince, šel Fabián, vládce Brd a s ním i živá koza, trpaslíci, vodníci i myslivci. Více fotek z Masopustu najdete ve fotogalerii.

Rodiče z Haloun chtějí nový spoj

Provoz autobusové linky C50 byl v roce 2009 prodělečný. Zástupce obcí s tím seznámil dopravce, firma Probo Bus. Některé spoje mají celkem slušnou tržbu, ale celkově je tato linka je prodělečná. Další spoje, které mají minimální tržby se vzhledem k návaznosti na další spoje v Hostomicích nemohou zrušit. „Zatím zůstane provoz na této lince v roce 2010 ve stejném režimu jako loni,“ uvedl předseda mikroregionu Vladimír Roztočil. Nyní se jedná o možnosti zavedení nového spoje do Haloun. Na Krajský úřad totiž doputoval dopis od rodičů z Haloun, kteří  žádají zavedení nového spoje v 13.40. PROBO BUS nemá žádný autobus v okolí k dispozici. Udělat přesun stroje jen kvůli jednomu spoji je nerentabilní. „Dopravce proto provede kontrolu návaznosti spojů na lince C 15 Svinaře – Kr. Dvůr a s výsledkem nás seznámí do konce února,“ řekl Roztočil s tím, že v negativním případě, nebude možno nový spoj z finančních důvodů zřídit. Vyhodnocení linky za loňský rok najdete ZDE

Podbrdy mají nový kalendář akcí

Kalednář akcí pro letošní rok vytvořila radnice v Podbrdech. Stejně jako v minulosti i letos se v obci uskuteční například rybářské závody, noční rybolov či posvícení. Chybět nebude ani dubnová oslava Čarodějnic spojená s volbnou MISS 2010, drakiáda  či oblíbená vánoční obecní zabijačka. Podrobný rozpis akcí na rok 2010 najdete ZDE.

 

Na masopust do Svinař dorazili vodníci i Trautenberk Desítky maškar se uplynulou sobotu účastnily masopustního veselí ve Svinařích. To odstartovalo tradiční zabijačkou před zdejším hostincem. Po jedné hodině se tu začaly scházet maškary i muzikanti z Třehusku. Byly tu chobotničky, Trautenberk s Krakonošem, kterým nechyběla ani Anče, Kuba a hajný. Starosta Vladimír Roztočil s chotí letos vsadili na masky vodníků. Před půl druhou se početný průvod vydal na pochůzku vsí. I letos se hospodyňky předháněly v tom, která připraví nejlepší občerstvení. Rozlévala se i kořalka. Zpátky na sál se masky vrátily až se setměním. Jejich průvod sledovala i pracovnice berounského Muzea Českého krasu Klára Pilíková, která tradiční zvyky v regionu mapuje. Více fotek z Masopustu najdete ve fotogalerii

Nejlépe třídí odpad Všeradičtí

Krajské soutěže My třídíme nejlépe se účastnily i obce mikroregionu Horymír. V kategorii do 499 obyvatele bylo v této skupině hodnoceno 655 obcí. Z Podbrdska si nejlépey vedly Všeradice, které se umístíly na 92 místě. Cílem této soutěže je přispět ke zvýšení motivace občanů k třídění využitelných složek komunálního odpadu (papír, plasty, bílé a barevné sklo, nápojové kartony) a ke zpětnému odběru vyřazených elektrospotřebičů včetně baterií a akumulátorů

Celkové pořadí v soutěži: 92. Všeradice, 108. Vižina, 170. Vinařice, 238. Lážovice, 244. Svinaře, 345. Chlumec, 351. Podbrdy, 363. Skuhrov a 485. Nesvačily 485.

Více informací najdete zde

Masopust ovládl v sobotu Osov

Masopustní maraton odstartoval uplynulou sobotu v Osově. "Sešlo se asi osmdesát lidí, masek bylo osmatřicet," vyjmenoval účastník a jeden z organizátorů akce Josef Kozák, který pro letošní ročník sepsal i frašku o vdavekchtivé Dorotě. Po divadle se průvod vydal na pochůzku obcí. "Byly tu krásné masky. Mně osobně se nejvíc líbila parta Šmoulů. Přijely i tradiční maškary jako je bába s nůší a to až ze Bzové," uvedl Kozák. Průvod se zpátky k restauraci Na hřišti vrátil po osmnácté hodině. V restauraci dál veselí pokračovalo. Tuto sobotu se masopust koná ve Svinařích. 

2. 2. 2010 Všeradice čekají na dotaci

Do konce března bude mít všeradická radnice jasno, zda letos začne s výstavbou kanalizace. Čeká totiž na dotaci od ministerstva životního prostředí. "Žádáme o 130 milionů korun. Kdybychom peníze dostali, v červenci by práce začaly," řekl starosta obce Bohumil Stibal. Radnice by se na výstavbě musela podílet částkou asi 23 milionů korun. Pokud obec peníze získá, stavět se začne ještě letos. 

25. 1. 2010 Ve Všeradicích pokřtili známku 

Poštovní známka s vyobrazením Magdaleny Dobromily Rettigové byla v sobotu 23. ledna slavnostně pokřtěna v místě jejího rodiště, ve Všeradicích. Slavnostní inaugurace se zúčastnili zástupci České pošty, senátor Jiří Oberfalzer i starosta Všeradic Bohumil Stibal. Před křtem zazpíval i Sbor paní a dívek z Litomyšle, kde Rettigová později žila. Zahrál i poberounský Třehusk. Autorem nové dvanáctikorunové známky je Antonín Odehnal. Pro pamětní list si do Všeradic přijely desítky lidí. Jeden z návštěvníků cestoval celý den až ze Žďáru nad Sázavou. "Byla to dlouhá cesta," přiznal.

25. 1. 2010 Vinařice postaví nové obecní byty

Přebudovat část obecního úřadu na byty mají v plánu ve Vinařicích. Podle tamního starosty Petra Podubeckého by v budově radnice mělo vzniknout až pět nových bytů, které bdue obec pronajímat. "Nabídneme je k pronájmu jako bytové družstvo," řekl Podubecký. Rekonstrukce by měla stát kolem milionu korun, z části bude hrazena z obecního rozpočtu a z části z vkladu, který družstvo vybere od nájemníků. Vinařičtí už pro letošní rok schválili rozpočet ve výši 1,2 milionu korun.  

Porta se už potřetí koná v ŘevnicíchPorta Řevnice

Víkend 25. až 27.6. bude v Řevnicích už po třetí patřit festivalu Porta. Hlavní program se bude odehrávat v Lesním divadle, další scéna bude na hřišti házené a s hudbou se potkáte i v Modrém domečku. V pátek vystoupí například Štěpán Rak, Wabi Daněk, Vlak na Dobříš a Tempo di vlak. V sobotu je na programu například Ivo Jahelka, Marien, Spirituál kvintet, K.T.O., Cop, Epy de Mye, Kvokál, Zdeněk Hamřík. V neděli se mlžete těšit na vystoupení Karla Plíhala, Roberta Křesťana, Hradišťanu, Xindla X, Rangers Bandu a Tomáše Linky. Kromě toho se v Řevnicích uskuteční výstava a aukce obrázků dětí ze ZŠ Řevnice. Na hřišti u házené se budou konat rrecitály, soutěžní semifinále. Předprodej vstupenek probíhá v Městském kulturním středisku Řevnice, v době konání festivalu budou vstupenky v prodeji v pokladně Lesního divadla. Podrobný program a více informací najdete ZDE

22. 4. 2010 Pojďte nám pomoci uklidit les, vyzývají Turisté severních svahů Brd!černá skládka Korno

Tradiční jarní úklid chystají Turisté severních svahů Brd. Konat se bude v sobotu 24. dubna. "Sraz účastníků je v devět hodin u kapličky v Malém Chlumci," řekl jeden ze členů sdružení Stanislav Ježdík. Turisté se vždy na úklidu domlouvají s majitelem lesů Colloredo Mansfeldem, který dobrovolníkům zajišťuje nákladní auto. "Uklízet budeme hlavně příkopy podél silnice na Hostomice," doplnil Ježdík s tím, že po skončení akce je připraveno občerstvení na rozhledně Studený vrch. Každoročně ochránci vyvezou kolem tří plných tatrovek odpadu. "Nejčastěji nacházíme plasty, sklo, ale i televize či pneumatiky," dodal Ježdík.

22. 4. 2010 Projděte se tlustým střevemstřevo tour nemocnice

Ohromná nafukovací maketa tlustého střeva bude v květnu k vidění v berounské a hořovické nemocnici. Má hlavní roli v celonárodní kampani, která je cílená na prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku. Putovní projekt má název Střevo tour 2010 a postupně navštěvuje vybraná velká města v České republice. Ve dnech 3. až 5. května bude maketa umístěna mimořádně v Nemocnici Hořovice. Poté 6. a 7. května bude k vidění v Nemocnici Beroun.  „Pomocí kampaně Střevo tour se snažíme nabídnout české veřejnosti důležité informace o jednom z největších nádorových zabijáků. O rakovině tlustého střeva a konečníku informujeme zajímavou formou pomocí obří makety tlustého střeva,“ uvedla Pavla Šlosserová, hlavní organizátorka celonárodní kampaně a ředitelka občanského sdružení Onkomaják. Maketou o rozměrech 9 × 4 metry se dá procházet jako tunelem.

22. 4. 2010 Na besedě představí archeologická naleziště kolem Svinařského potoka   

Do konce 90. let minulého století se předpokládalo, že údolí Svinařského potoka je téměř bez pravěkého osídlení. Povrchové průzkumy v posledních 10 letech však objevily velké množství archeologických nalezišť. Dokazuje nám to, že celá oblast byla velice pravděpodobně kontinuálně osídlena od příchodu nejstarších zemědělců před 7500 léty. Proto bychom Vás rádi pozvali na přednášku do Všeradického muzea pravěku v pátek 7. 5. 2010 od 18 hodin, kde Vás s těmito novými objevy chceme podrobněji seznámit. Kromě samotného údolí Svinařského potoka se budeme věnovat i novým objevům a výzkumům v jeho bezprostřední blízkosti. Z nich je nejpozoruhodnější záchranný výzkum na sídlišti prvních zemědělců v Litni v roce 2009, kdy byla prozkoumána kulturní vrstva s velkým množstvím archeologických nálezů.

13. 4. 2010 Svinařští mopedisté jedou na srazmopedisti Svinaře

Na tradiční sraz mopedistů do Žebráku se v sobotu 1. května chystají i členové sdružení Mopeďáci Svinaře. Spanilá jízda se uskuteční letos už podesáté. Registrace je od 9 hodin na náměstí v Žebráku. Dopoledním programem bude provázet moderátor Olda Burda. Start Spanilé jízdy o délce trasy asi 60 km proběhne ve 12 hodin. Účastníky po dojezdu čeká tombola a večer zábava.

13. 4. 2010 Na zámku se tuto sobotu koná velikonoční koncert

Velikonoční koncert ensemblu Collegium ad libitum (D. Dery, A. Krčálová,  R. Horký, J. Kylar - zpěv,  T. Pavelková - barokní hoboj & teorba, J. Poul - violoncello, I. Kylarová varhany) se koná 18. dubna v areálu svinařského zámku. začátek je v 17 hodin.

22. 3. 2010 Ve Svinařích se koná sbírka šatstvasbírka oblečení

Sbírku použitého ošacení pořádá farní charita Broumov ve Svinařích. Nepotřebné avšak neponičené oblečení je možné odevzdávat od 1. do 9. dubna a to vždy od 6.30 do 8 a od 15 do 16 hodin ve svinařské mateřské škole.

 

22. 2. 2010 Karlštejn zahájí už 27. února novou sezonu

Po zimní pauze se v sobotu 27. února opět otevřou brány hradu Karlštejn. Na novou sezonu se chystá hrad Karlštejn. V ten den se také uskuteční dvojkoncert k zahájení sezóny Miroslava Palečka a Ivo Jahelky. V divadelním sále restaurantu U Janů v Karlštejně zahrají od 18 hodin. Vstupné je 100 Kč. Hrad karlštejn bude v březnu otevřen denně kromě pondělí od 9 do 15 hodin. Vstupné se letos nezvyšovalo. Více informací o hradě najdete zde.

22. 2. 2010 Na Berounsku začaly jarní prázdniny

Jarní prázdniny dnes začaly dětem v okrese Beroun. Připraveno je pro ně několik příměstských táborů, které pořádá například Domeček Hořovice. Otevírací dobu prodlouží městský plavecký areál v Berouně, atrakce budou po celý týden výjimečně otevřeny i dopoledne. V provozu bude i zimní stadion pro veřejné bruslení. Dnes a zítra se veřejné bruslení koná od 15.45 do 17.15. Podrobný rozpis najdete na internetové adrese www.zsberoun.cz

2. 2. 2010 Zloděj řádil ve Skuhrově i Chlumci

Neznámý pachatel se vloupal 1. února do stavebních buněk ve Skuhrově, které se nacházejí v areálu družstva. Neznámý pachatel překonal oplocení areálu a poté z buděk ukradl finanční hotovost ve výši 1800 korun. Celková škoda poškozením byla způsobena ve výši 14 tisíc korun. Větší škodu způsobil pachatel, který se vloupal do chaty v Malém Chlumci. Odcizil oblečení a nářadí v celkové hodnotě 24 500 korun. Poškozením byla způsobena škoda ve výši 1500 korun.

  

12. 1. 2010 Na Brdech se dál lyžuje 

Podmínky pro lyžaře jsou na Brdech dál velice dobré. Většina cest má vyznačené stopy, hlavní trasy jsou dokonce vhodné i pro volný styl. Návštěvnost si pochvalují i provozovatelé hostinců. Záchranáři si ale stěžují, že auta parkují mnohdy ne nevhodných místech a tím blokují průjezd. Stopa je upravená také na golfu v Berouně, kde jsou dva okruhy: tří a pěti kilometrový. Naopak se letos nebude lyžovat na golfu v Karlštejně.  

12. 1. 2010 Na rozvoj regionu je přes 75 milionů korun. Dotace mohou žádat obce i spolky

Obce a sdružení pod Brdy mohou žádat dotace. MAS Karlštejnsko, o.s., získalo peníze pro rozvoj Karlštejnska. Do konce roku 2013 by měly dosáhnout celkového objemu 75 mil. Kč. Stalo se tak na základě schválení Strategického plánu Leader (SPL) MAS Karlštejnsko, o.s., - Karlštejnsko, historie a příroda, jako na dlani, který pod reg. č. 08/005/41100/120/000194 schválilo Ministerstvo zemědělství ČR k podpoře a realizaci, v rámci Evropských strukturálních fondů (ESF) pro období 2007 - 2013. Tato dotace je poskytnuta z Programu rozvoje venkova ČR (PRV), jehož jedna oblast, konkrétně osa IV., je určena pouze pro MAS. Na území Karlštejnska budou podpořeny projekty obcí a jejich dobrovolných svazků, zájmových sdružení právnických osob, nestátních neziskových organizací, zemědělců, zemědělských podniků a jejich sdružení, fyzických nebo právnických osob podnikajících v lesnictví nebo hospodařících v lesích, podnikatelských subjektů všeho typu a zaměření, církví i jednotlivých občanů. Oblastmi podpory ze SPL jsou obnova a rozvoj vesnic, občanské vybavení a služby, ochrana a rozvoj kulturního dědictví venkova, podpora cestovního ruchu, turistická infrastruktura, ubytovací a stravovací zařízení, volný čas, restrukturalizace zemědělské prvovýroby, investice do zemědělství, lesnictví, lesnická infrastruktura, lesnická technika, vzdělávání v zemědělství, obnovitelné zdroje energie, zakládání mikropodniků, doplňková a řemeslná výroba, vzdělávání a informace. Celý článek najdete zde

 

 

12. 1. 2010 Obce plánují masopustní veselice

Některé obce mikroregionu chystají na přelom ledna a února masopustní veselice. První pořádají masopust v Osově, kde chystají kromě průvodu i frašku o vdavekchtivé Dorce. Následuje první únorovou sobotu masopust se zabijačkou ve Svinařích, v neděli pak v Hlásné Třebani. O týden později pořádají rej maškar ve Všeradicích a Zadní Třebani. Až první sobotu v březnu uspořádají masopust podruhé v novodobé historii Lážovičtí. Termíny masopustů najdete v sekci KAM ZA KULTUROU. 

6. 1. 2010 Návštěvy už smí do hořovické nemocnice

Vzhledem k příznivé epidemiologické situaci a snížení respiračních nákaz
vydal ředitel nemocnice v Hořovicích počínaje dnem 5. ledna 2010 pokyn k ukončení zákazu návštěv v Nemocnici Hořovice.

17. 12. 2009 Zloděj řádil v domě ve Všeradicích

Dne 15. prosince ve 12.30 hodin bylo na linku 158 telefonicky oznámeno vloupání do rodinného domu v obci Všeradice. Policisté na místě zjistili, že neznámý pachatel od 5.30 do 11.20 hodin vnikl do domu a prohledal místnosti, ze kterých odcizil několik věcí. Majitelům tak způsobil škodu přesahující sto tisíc korun. 

 

2. 12. 2009 Skuhrov zrušil loňskou vyhlášku

Zastupitelé zrušili obecně závaznou vyhlášku z června loňského roku, která zvyšovala místní koeficient pro výpočet daní na dvě. 

 

2. 12. 2009

V Lážovicích se sejdou zastupitelé

Veřejné zasedání zastupitelů Lážovic se koná v zasedací místnosti obecního úřadu 11. prosince v 18,30 hodin Program:

  • rozpočet na rok 2010
  • přijaté dotace, žádosti o dotace
  •  inventarizační komise
  •  zatrubnění rybník

10. 11. 2009 Zloděj chtěl ukrást sochu Isidora

Sochu Isidora mezi obcemi Svinaře a Halouny se v noci ze 6. na 7. listopad pokusil ukrást neznámý pachatel. Upevnil kolem sochy lano. Pomocí něj strhl sochu na zem i s podstavcem. Socha na několika místech praskla a některé části sochy se oddělily. Pachatel svým jednání způsobil škodu ve výši 150 000 korun. Svinařská radnice přitom sochu před několika lety nechala opravit. Svatý Isidor mnoho let chátral. V listopadu 2006 byla osazena opravená socha.

10. 11. 2009 Všeradice šetří kvůli krizi

Kvůli hospodářské krizi se výrazně sníží příjmy všeradické radnice. "Propad příjmů oproti stejnému období loňského roku je asi 36 procent, což je u nás kolem 1,3 milionu korun," uvedl všeradický starosta Bohumil Stibal. "Naštěstí jsme s propadem počítali již při návrhu rozpočtu na rok 2009 a rozpočet na letošní rok snížili o patnáct procent oproti předcházejícímu roku," doplnil Stibal s tím, že propad díky tomu nebude tak dramatický. Kvůli krizi tak obec nebude moci vytvořit plánovanou rozpočtovou rezervu pro příští rok v plné výši. "Naštěstí jsme ale nemuseli zrušit ani odložit žádné plánované akce. Pro příští rok se musíme více zaměřit na zajišťování dotací a jiných příjmů pro obec, abychom mohli zachovat plánovaný rozvoj obce," dodal Stibal.

6. 1. 2010 Hatě mají první automat na mléko

Načepovat si čerstvé kraví mléko nyní můžete v Hatích, na farmě zdejšího zemědělce Vladimíra Linharta. Ten přístroj za tři sta tisíc korun pořídil koncem loňského roku a umístil ho v dřevěné budce na parkovišti u farmy. "Do přístroje se vejde sto litrů mléka, každý den doplňujeme čerstvé," řekl Linhart. Přístroj bere pouze mince, nevrací nazpět. Zatím je nutné mléko stáčet do vlastních nádob. "Uvažuji ale o koupi automatu i na lahve," řekl Linhart. Místní i lidé z okolí si novinku pochvalují. "Chodíme si tam pro mléko, dcera jezdí až z Příbramska, je moc dobré," řekl zastupitel Josef Marhoul. Automat je v provozu 24 hodin denně.

2. 12. 2009 Nový jízdní řád lokálky

Ranní lokálka v půl deváté z Lochovic do Zadní Třebaně pojede jen o víkendu. Změna začne platit s novým jízdním řádem od 13. prosince. Cestujícím ani obcím se to nelíbí. „Chceme změnu. Už jsme posílali žádost o změnu na kraj,“ potvrdil starosta Lochovic Zdeněk Mandík.

Podle něj proběhlo před sestavováním jízdního řádu několik jednání,  ale ani na jedné nebylo navrženo ani odsouhlaseno, že by v pracovní dny nejezdil tento spoj. „Vlakem jezdí doposud nejen cestující do Berouna a Prahy k lékaři a k jednáním na úřady, ale i studenti hlavně na pozdější začátky vyučování do škol v Praze a Berouně.“ Obce se budou snažit, aby se to při první změně řádu vrátilo k původnímu stavu. K malému posunu vlaků došlo i na berounské trati. Na Beroun pojedou o dvě minuty dříve, do metropole o tři minuty později.

Nový jízdní řád najdete zde (ve formátu pdf)