Drobečková navigace

Úvod > Aktuality a akce > Učitelé z Berounska se vzdělávali on-line

Učitelé z Berounska se vzdělávali on-lineMAP_lg_WEB_zakladni2.jpgDo on-line světa se kvůli vládním omezením přesunuly semináře a kurzy, které se v prvním čtvrtletí konaly v rámci Místního akčního plánu vzdělávání ORP Beroun II., financovaného z OP VVV. Během tří měsíců se uskutečnily na dvě desítky webinářů, kterých se zúčastnilo více než tři sta pedagogů základních a mateřských škol z Berounska.
Největší zájem byl mezi pedagogy o lednový webinář nazvaný Základy formativního hodnocení, kterého se zúčastnilo 32 učitelů. „Formativní hodnocení a vše, co s tím souvisí, se v poslední době stále více dostává do popředí zájmu škol. Způsobily to nejen okolnosti kolem covidu, ale i společenská poptávka – snahy o modernizaci školství a změny přístupů k hodnocení žáků obecně,“ uvedl lektor Miloslav Hubatka. Také některé další kurzy reagovaly na zavedení on-line výuky. Například jeden z webinářů Pavla Bokra z Muzea Českého krasu se zaměřoval na hromadné aktivní zapojení žáků a rychlé získávání zpětné vazby při on-line výuce. Dvacet učitelů základních škol se zúčastnilo webináře, který je seznámil s hrami vhodnými pro on-line výuku cizích jazyků. Velmi vyhledávaný byl rovněž webinář zaměřený na možnosti i rizika virtuálního světa, v němž jsou nyní školáci kvůli distanční výuce mnohem častěji.
Především konkrétnost, příklady z praxe a propojenost s praktickou výukou si pochvalovali účastníci dalšího webináře, který je seznamoval s hodnocením žáků a jejich motivací. Vedl jej loňský vítěz soutěže Global Teacher Prize Czech Republic, držitel ceny pro inspirativní pedagogy Alexis Katakalidis z Gymnázia Jana Nerudy v Praze.  
Kromě webinářů se od ledna do března konala v rámci MAP také setkání ředitelů zapojených MŠ a ZŠ, jednotlivých pracovních skupin či koordinátorů škol. Nechyběly ani pravidelné Objevitelské soboty určené pro talentované školáky. Zatímco v únoru studovali hieroglyfy, mumie a hrobky, únorová sobota byla zaměřena na Nezkrotnou přírodu. Objevitelské soboty budou pokračovat i v dalších měsících, po dalším rozvolnění se chystají i nové kurzy pro žáky. Tématy budou například finanční gramotnost, rozvoj polytechnického vzdělávání nebo oblíbený projekt Regionální vlastivědy, který zahrnuje exkurze nejen pro žáky, ale i pedagogy