Drobečková navigace

Úvod > Aktuality a akce > Lesní divadlo v Řevnicích slaví stovku

Lesní divadlo v Řevnicích slaví stovkulogo Lesní divadloLesní divadlo v Řevnicích u Prahy, které je domovskou scénou nejen zdejších ochotníků, ale v posledních letech také folkového festivalu Porta či úspěšných Lesních slavností divadla, letos slaví 100. výročí od svého vzniku. Záštitu nad jubilejní 100. sezonou převzal středočeský hejtman Miloš Petera i ministr kultury ČR Daniel Herman.  

Hlavní program oslav je naplánovaný na polovinu června. V pátek 17. června se v režii ochotníků uskuteční slavnostní večer Slavíme 100!, který připomene nejen nejslavnější hry uváděné v lese, ale rovněž herecké hvězdy, které na těchto prknech stály. V Řevnicích hostovali takoví herečtí velikáni, jako byl Ladislav Pešek, Rudolf Hrušínský, Růžena Nasková, Otomar Korbelář, Jaroslav Vojta a další. V současnosti si řevnický “Lesňák” oblíbili herci Dejvického divadla.
V sobotu 18. června oslavy pokračují uvedením kabaretu Velvet Havel  z divadla Na Zábradlí. Představení získalo řadu ocenění a bylo vyhlášeno Inscenací roku 2014. Pro malé diváky je připravena hra Jiřího Jelínka Mami, už tam budem? z divadla Minor.

Na každé akci uváděné během letošní jubilejní sezony budou moci návštěvníci přispět do kasiček veřejné  sbírky pro Lesní divadlo, kterou vyhlásilo město Řevnice.  Vybrané peníze budou použity na rekonstrukci lesního amfiteátru. Dobrovolníci mohou přispívat nejen do speciálních kasiček, ale rovněž přímo na účet zřízený u České spořitelny číslo 20036-388051399/0800. „Lesní divadlo má sice nové pódium, od větší rekonstrukce však uběhlo již více než čtyřicet let,“ řekl řevnický starosta Tomáš Smrčka a dodal, že po rekonstrukci volají nejen ochotníci, ale i pořadatelé dalších pravidelných kulturních akcí. Finance na rekonstrukci se město snaží získat také z dotací. Z rozpočtu Středočeského kraje žádá půl milionu korun. Rekonstrukci plánuje radnice rozdělit do několika etap. V té první by se ještě letos měly zrekonstruovat původní herecké šatny a postavit nová dřevěná přístavba s hygienickým zázemím. V dalších letech město plánuje opravy toalet i bufetu.

Sté výročí Lesního divadla již připomínají kalendáře s historickými plakáty, ale i pohlednice, které město nechalo vydat v nákladu 10 000 kusů. Motivem výročních pohlednic je dobový snímek z výpravné divadelní hry Oscara Wilda Salome uváděné v „Lesňáku“ v roce 1924. Chystá se vydání hned dvou publikací - jedna mapuje počátky Lesního divadla, druhá historii ochotnického divadla v Řevnicích.

Jubileum bude mít svůj filmový spot, který vytvářejí žáci Základní umělecké školy Řevnice. Již nyní spatřilo světlo světa logo výročí, jehož autorkou je řevnická grafička Silvie Klempererová. „Logo tvoří symbol stromu v různých barevných odstínech znázorňujících zdejší smíšené lesy. Pro symbol stromu jsem využila speciální uvozovky, které jsou na klávesnici,“ uvedla autorka s tím, že záměrem bylo ukázat spojitost mezi divadlem a psaným textem.