Drobečková navigace

Úvod > Aktuality a akce

Aktuality a akce


Štítky:





Silnice ze Zadní Třebaně na Liteň je do 12. 12. uzavřena

Až do 12. prosince je uzavřena silnice ze Zadní Třebaně ve směru na Liteň III/11517 a také III/11519 kvůli provedení
opravy povrchu obou silnic.
Uzavírka je vyznačena od vjezdu do obce Zadní Třebaň od obcí Svinaře a Liteň cca 700 m po křižovatku s MK
K Vatinám.
Objízdná trasa v délke 11,5 km vede po silnici č. III/11517 ke křižovatce se silnicí č. II/115 v obci Řevnice a po silnici č. II/115 až do obce Svinaře ke křižovatce se silnicí č. III/11522. Po této silnici č. III/11522 až ke křižovatce se silnicí č. III/11517 a po této silnici k uzavírce v obci Zadní Třebaň.
Objízdná trasa je obousměrná pro veškerý provoz. 

 






























 


V berounském muzeu si vyzkoušíte pletení vánoček a zjistíte, co jedli naši předkové

Chcete si sami vyzkoušet pletení vánočky? Poznávat koření dle vůně či hmatu a nebo si sestavit známý obraz císaře Rudolfa II. z ovoce a zeleniny? Pak se vydejte do berounského Muzea Českého krasu. Od 26. listopadu je tam k vidění zajímavá interaktivní výstava nazvaná Jídlo deseti staletí aneb Vánoce na talíři, která moderně, poutavě a hravě přibližuje vývoj a zajímavosti z oblasti stravování našich předků za posledních tisíc let. Nenarazíte tak na žádné textové panely! Naopak bude k vidění třeba interiér kuchyně či jídelny z doby našich prababiček, scéna venkovské zabijačky, lednička z 50. let, lis na ovoce atd. Výstava přibližuje stravovací zvyklosti našich předků, jejich proměny a zajímavosti od raného středověku do současnosti. Nejprve ukazuje způsob získávání potravin v minulosti (lov, chov, pěstování), vývoj jejich zpracování a uchování (zavařování, konzervace, sušení) a na závěr i konzumace (vánoční pokrmy, jídlo jako dar i jako dekorace, vánoční recepty). Pokládá také otázky ohledně pestrosti a kvality současné stravy, tehdejšími a současnými možnostmi skladování i dopravy atd. „Koncepce výstavy je netradiční, nenajdete zde žádné klasické textové panely. Dějiny každodennosti v oblasti stravování jsou prezentovány prostřednictvím obrazů a mnoha sbírkových předmětů. Součástí výstavy je řada hracích, interaktivních a testovacích prvků a úkolů, které si užijí především děti,“ říká Lenka Stelšovská, produkční MČK. Na výstavě sami zjistíte, jakou zvěř mohl lovit kníže sv. Václav, kdy u nás vznikla první vegetariánská restaurace a pokud se nebudete bát sáhnout do tlamy medvěda, tak i co žere tato šelma. Na kole štěstí si vytočíte své denní pokrmy, z nichž s některými zapomenutými jako třeba pučálka či pražmo se seznámíte. Výstava vznikla ve spolupráci s Oblastním muzeem-Praha východ se sídlem v Brandýse nad Labem a s Muzeem Říčany. Výstava potrvá do 10. února 2022. Součástí výstavy je také doprovodný tvořivý program pro školy (výroba vánočního svícnu z jedlých součástek). Fotografie z výstavy můžete vidět na: http://muzeum-beroun.cz/11/2021/chystame-jidlo-deseti-staleti-aneb-vanoce-na-taliri/



Ve Dvoře Všerad se otevře brána do pekla

vseradice.jpgAdventní odpoledne plné zábavy se ve Dvoře Všerad ve Všeradicích uskuteční v sobotu 4 prosince. Pro děti bude k dispozici tvořivá dílna, kde budou mocí vyrobit vánoční výzdobu či dárek. Rodiče si mohou nějaký ten vánoční dárek pro nejbližší zakoupit v naší galerii, kde bude možnost zakoupit si keramiku z Hrdějovic, vánoční ozdoby ze skla od ateliéru WAGA či výrobek z dílny Koniklec z Tmaně a podpořit tak další práci tohoto poskytovatele sociálních služeb. Ale pozor jakmile se setmí otevře se v zámku tajná brána do pekla! Takže pokud jste hodně zlobili mějte se na pozoru, aby si Vás čerti v pekle nenechali. Zavítat na adventní odpoledne můžete od 14 hodin do 18 hodin, poté společně rozsvítíme vánoční strom a užijeme se vystoupení dětí ze všeradické mateřské školky. Harmonogram celého dne:

14:00 – 18:00 Stanoviště pro děti

14:00 – 18:00 Otevřená galerie s možností zakoupit výrobky ateliéru WAGA, dílny Koniklec, Pandy Matty či Hrdějovickou keramiku

16:00 – 18:00 Otevřená brána do pekla

18:00 Rozsvícení stromečku a vystoupení dětí z mateřské školky a skupiny Třehusk



Školáci se přenesou do časů svaté Ludmily

img1_cropped.jpegJak žili lidé v době svaté Ludmily? Jak se oblékali a jaké uctívali hodnoty? I na tyto otázky budou moci najít odpovědi žáci základních škol z Berounska, kteří se zúčastní projektových dnů nazvaných Po stopách svaté Ludmily. Pestrý vzdělávací program se uskuteční v druhé polovině září a v říjnu v rámci Místního akčního plánu ORP Beroun II., který je financován z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.
„Na projektové dny se přihlásilo přes deset škol. Cílem je zážitkovou formou dětem přiblížit příběh svaté Ludmily a doby, kdy žila,“ uvedla projektová manažerka Jitka Štembergová. Děti si tak budou moci například v rámci interaktivní hry zahrát některého ze současníků svaté Ludmily a rozhodovat o jeho dalším osudu. Projdou si i místa na Tetíně, která jsou s Ludmilou spojená. Podzimní termín byl vybrán v návaznosti na Národní svatoludmilskou pouť, která se uskuteční 18. 9. a je vyvrcholením oslav Roku svaté Ludmily.
Pro školáky z Berounska jsou v rámci projektu MAP připraveny na podzim i další semináře, přednášky a exkurze. Odstartují nejen vzdělávací programy finanční gramotnosti nebo program na podporu rozvoje polytechnického vzdělávání EDUBUS, ale také exkurze žáků zaměřené na regionální vlastivědu dle stejnojmenné knihy autora Emila Šnaidaufa. Naplánovány jsou i semináře pro pedagogy zaměřené například na tematiku inkluze v mateřských školách nebo změny právních předpisů ve školství.

 



U Berounky se koná multižánrový festival

ZAVODI-PLAKAT-2021-1-WEB.jpgHudební festival u Berounky v Berouně Závodí Fest se uskuteční v sobotu 7. 8. Devátý ročník multižánrového hudebního festivalu na levém břehu Berounky začne v 15 hodin.
Těšit se můžete na interprety (hrát budou v uvedeném pořadí):
KORJEN
BARBORA MOCHOWA
PRAGUE CONSPIRACY
SYNKOPY 61
TARA FUKI (ČR/Francie)
AARON BROOKS (ex Simeon Soul Charger)
Festivalem bude provázet moderátor Českého rozhlasu Dvojka (ale také zpěvák, kytarista a flétnista)
JIŘÍ HOLOUBEK.
Chybět nebude občerstvení - tradiční i méně (třeba srbská pljeskavica), míchané drinky s alkoholem i bez
a pojízdná kavárna KlubkoCafé Klubíčka Beroun. Hry pro děti připravila Městská knihovna Beroun. 



V Pražské integrované dopravě si od srpna připlatíte

mile.jpgOd 1. 8. došlo ke změně tarifu Pražské integrované dopravy. Ceny jednorázových a ve Středočeském kraji i předplatních jízdenek vzrostou o cca 20-25 %. Předplatné v Praze se však nemění. Zejména cena ročního kuponu pro Prahu, která se ani po 1. srpnu nemění, znamená možnost neomezeného cestování po Praze za pouhých 10 korun na den. A také ve Středočeském kraji bude předplatní jízdné, zejména to roční, nyní ještě výhodnější oproti jednorázovým jízdenkám. K úpravám dochází také u některých dalších jízdních dokladů, zjednodušuje se prokazování bezplatné přepravy v Praze a rozšiřuje se možnost nákupu jízdenek PID ve vlacích. Ceny jízdného pro jednotlivou jízdu na území Středočeského kraje budou (kromě nejlevnější varianty na 15 minut za 14 Kč a varianty na 30 minut za 22 Kč) odstupňovány po 10 Kč za každé další pásmo, například 3pásmové jízdné bude za 30 Kč, 4pásmové za 40 Kč atd. Časová platnost jednotlivého jízdného zůstává zachována a je i nadále odstupňována po 30 minutách. Adekvátně se mění i ceny zvýhodněného (čtvrtinového) jízdného pro děti, studenty a seniory. Ceny všech předplatních kuponů se zvyšují cca o 25 % s tím, že výhodnější než dříve bude pořízení roční varianty kuponu pro daná tarifní pásma. Mírně se upraví také ceny vícepásmového 24hodinového jízdného pro cestování po Středočeském kraji.

Více ZDE.



Učitelé z Berounska se vzdělávali on-line

MAP_lg_WEB_zakladni2.jpgDo on-line světa se kvůli vládním omezením přesunuly semináře a kurzy, které se v prvním čtvrtletí konaly v rámci Místního akčního plánu vzdělávání ORP Beroun II., financovaného z OP VVV. Během tří měsíců se uskutečnily na dvě desítky webinářů, kterých se zúčastnilo více než tři sta pedagogů základních a mateřských škol z Berounska.
Největší zájem byl mezi pedagogy o lednový webinář nazvaný Základy formativního hodnocení, kterého se zúčastnilo 32 učitelů. „Formativní hodnocení a vše, co s tím souvisí, se v poslední době stále více dostává do popředí zájmu škol. Způsobily to nejen okolnosti kolem covidu, ale i společenská poptávka – snahy o modernizaci školství a změny přístupů k hodnocení žáků obecně,“ uvedl lektor Miloslav Hubatka. Také některé další kurzy reagovaly na zavedení on-line výuky. Například jeden z webinářů Pavla Bokra z Muzea Českého krasu se zaměřoval na hromadné aktivní zapojení žáků a rychlé získávání zpětné vazby při on-line výuce. Dvacet učitelů základních škol se zúčastnilo webináře, který je seznámil s hrami vhodnými pro on-line výuku cizích jazyků. Velmi vyhledávaný byl rovněž webinář zaměřený na možnosti i rizika virtuálního světa, v němž jsou nyní školáci kvůli distanční výuce mnohem častěji.
Především konkrétnost, příklady z praxe a propojenost s praktickou výukou si pochvalovali účastníci dalšího webináře, který je seznamoval s hodnocením žáků a jejich motivací. Vedl jej loňský vítěz soutěže Global Teacher Prize Czech Republic, držitel ceny pro inspirativní pedagogy Alexis Katakalidis z Gymnázia Jana Nerudy v Praze.  
Kromě webinářů se od ledna do března konala v rámci MAP také setkání ředitelů zapojených MŠ a ZŠ, jednotlivých pracovních skupin či koordinátorů škol. Nechyběly ani pravidelné Objevitelské soboty určené pro talentované školáky. Zatímco v únoru studovali hieroglyfy, mumie a hrobky, únorová sobota byla zaměřena na Nezkrotnou přírodu. Objevitelské soboty budou pokračovat i v dalších měsících, po dalším rozvolnění se chystají i nové kurzy pro žáky. Tématy budou například finanční gramotnost, rozvoj polytechnického vzdělávání nebo oblíbený projekt Regionální vlastivědy, který zahrnuje exkurze nejen pro žáky, ale i pedagogy



Podbrdy vysadily desítky nových stromů

IMG_20210429_171002_1619852504.jpgNa osm desítek nových stromů vysadila obec Podbrdy ve spolupráci se spolkem Futura academica z.s. V lokalitě kolem cesty Hliněnka nově rostou desítky třešní, hrušní, jabloní, švestek a jeřábů. Tento projekt byl 100% financován z dotací Státního fondu životního prostředí ČR. Touto výsadbou pokračuje zvelebování obce a jejího okolí. V lokalitách Na Průhoně, na Prostřední cestě, či kolem cesty ke Kaštance bylo vysázeno bezmála 350 nových stromků a nyní je jen na každém z nás, jak se ke svému okolí budeme chovat, jak o něj pečovat a také dohlížet na to, jak se k němu chovají ostatní, někdy nepřející občané, jindy výtržníci, kterým ochrana přírody a životního prostředí nic neříkají a jejich hlavní zábavou a mottem je škodit.



Všeradice chystají Máje i dětský den

P1000712.JPGOslavu Staročeských májů plánují na konec května ve Všeradicích. Konat by se za dodržení platných epidemiologických opatření měly v sobotu 29. května. Průběh bude zřejmě stejný jako v loňském roce - tedy bez průvodu obcí, jen s programem před místním hostincem Na Růžku. Na sobotu 5. června zde chystají Dětský den.



Podbrdy usilují o titul Kraslicov 2021

plakat_JPG_1615379064.pngObec Podbrdy se připojila k velikonoční akci, která se po celé republice koná pod názvem Velikonoční Kraslicov.  Cílem je, aby co nejvíce obyvatel obce vlastnoručně vyrobilo a nafotilo vajíčka o minimální velikosti 30 centimetrů a zaslalo na uvedený e-mail. Kraslice pak bude započítána do soutěže obcí o titul Kraslicov 2021. Fota je možné zasílat do 5. dubna.