Mikroregion Horymír

Chybí FlashPlayer

Aktuality


Podbrdy zvou na velkolepé posvícení

Datum konání: 18. 9. 2012

Posvícení v PodbrdechPodbrdské posvícení se již pošesté uskuteční v sobotu 29. září. Na návštěvníky čeká opravdu pestrý program. Odstartuje již v 10 hodin otevřením prodejní výstavy fotopláten Karla Svaška. Následovat bude přednáška o houbách známých i neznámých, kterou v 10:15 přednese Jiří Baier. Postaráno je i o kulturní program: Zahraje místní kapela Minimax, vystoupí děti, konat se bude i módní přehlídka spodního prádla. Od 16:00 začne taneční zábava. K tanci i poslechu bude hrát kapela Ideál.
Po celý den si návštěvníci budou moci zakoupit například domácí sýry a mléčné výrobky z farmy Homolka, k dostání bude i pečivo, košíky, cukrová vata, víno aj.
V pondělí 1. 10. se pak od 13:00 koná Pěkná hodinka v místním pohostinství. Plakát si můžete stáhnout ZDE.Ve Všeradicích změří síly mistři kuchaři

Datum konání: 5. 9. 2012

Plakát Kuchařských lsavností 2012Soutěže, hudební vystoupení, vaření v přímém přenosu, ale i lechtivá komedie v hlavní roli s populárním hercem Lumírem Olšovským! To vše a mnoho dalšího je na prohramu VI. ročníku kuchařské soutěže O putovní pohár M. D. Rettigové. Akce výstižně názvaná Vaření se zámeckou paní se koná už 15. září! 
Soutěž je vzpomínkou na nejslavnější všeradickou rodačku, autorku neméně slavné knihy Domácí kuchařka, M.D. Rettigovou. Soutěže se zúčastní čtyři profesionální kuchaři, kteří budou letos připravovat kachničku na všelijaký způsob. Od 11 hodin je pro návštěvníky připraven bohatý program. Zatímco kuchaři budou vařit, mohou návštěvníci ochutnat pochoutky, které pro ně připraví cateringová společnost Vyšehrad 2000. Podávat se bude také prasátko na rožni, sladké i slané dobroty, které jako každý rok, nachystají učni ze SOU Hlinky v Berouně. Ti taky budou pro návštěvníky míchat alkoholické i nealkoholické nápoje.
Pro děti je připravena již tradiční soutěž v pojídání skvělých koláčů, které pro ně opět upeče, stejně jako vloni, cukrárna Hostomice. Dospělí se mohou těšit na zvláště populární soutěž v pivní štafetě. I na šikovné hospodyňky, které přinesou vlastnoručně upečenou bábovku, čekají ceny, které se jim budou líbit.
Celým dnem bude provázet moderátor Patrik Rozehnal. Na pódiu vystoupí Jan Matěj Rak, který se představí nejen jako skvělý kytarista, ale také ukáže své kulinářské umění, neboť přímo na pódiu uvaří tradiční švestkové knedlíky. J. M. Raka na pódiu se vystřídá několik kapel různých žánrů, nebude chybět ani kejklíř.
Tatínkové mohou ochutnat všeradické pivo Všerad, maminky zase míchané nápoje a děti se mohou vyřádit ve skákacím hradu.
A novinka na závěr – Lumír Olšovský se představí v lehce lechtivé divadelní frašce Páni, to bude jízda!
Chybět nebude ani losování vstupenek o ceny. Návštěvníci, kteří přijdou na tuto akci, budou mít vstup do galerie za zvýhodněnou cenu 25 Kč.

Více se dozvíte ZDE.Beroun zve na tradiční Hrnčířské trhy

Datum konání: 28. 8. 2012

Hrnčířské trhySnahu vybudovat v Berouně nové Muzeum berounské keramiky a získat k tomu dotace z Norských fondů přijede podpořit svojí účastí na vyhlášených Hrnčířských trzích keramička Tove Kristin Seierstad z norského Stavangeru. Kromě ní se na husově náměstí představí 8. a 9. září také hrnčíři z Bulharska, Španělska, Německa, Polska, Maďarska a Slovenska. Převahu ale budou mít tuzemští řemeslníci, přijet jich má na tři sta.
Organizátoři již 16. ročníku trhů očekávají stejně jako v předchozích letech tisíce  návštěvníků. Náměstí, Kolářskou uličku a uličku V Bráně zaplní stánky vybraných uměleckých hrnčířů z domova i ze zahraniční. „Účast zahraničních umělců je pro obě strany přínosem. Hosté představí kulturu své země, my se můžeme od nich něco přiučit a oni se seznámí s českými hrnčíři a poznají jejich práci. Řada z nich navštěvuje naši zem poprvé a bývají většinou mile překvapeni. Stánky hostů nepřehlédnete, budou označeny názvem země odkud přijeli,“ uvedl jeden z organizátorů trhů Vladimír Izbický.
Veselé keramické postavičky španělských keramiků Carme a Germana Gorritz se usídlí na trávníku uprostřed náměstí. Tyto barevné plastiky dětí v téměř životní velikosti  putují po celé Evropě. Norská keramička představí norské pojetí keramiky a současně se seznámí s historií výroby keramiky v Berouně a s projektem plánovaného muzea.
Také mezi našimi hrnčíři se objeví několik nových skvělých autorů. Například Gabriela Maňáková, pedagožka Střední umělecké školy v Ostravě, která se ve své tvorbě zabývá především figurální plastikou a keramickým designem. Neobvyklé jsou její plastiky inspirované bizarní přírodou. „Přijede i jeden z našich nejuznávanějších keramiků Bob Jakeš, rodák z Vysočiny, který v současné době žije a tvoří v Brně. Nosná část jeho tvorby je užitková keramika z kameniny a porcelánu. Ve své tvorbě čerpá z moravských kořenů a z tvorby východoasijských kultur. Kdo obdivuje miniaturky, toho potěší pidiloutky paní Evy Pecháčkové z Litomyšle,“ popisuje Izbický s tím, že orientovat se na trzích a vyhledat vystavovatele pomůže návštěvníků speciální infostánek, který najdou na trávníku uprostřed náměstí.
I letos vyhlásil hlavní partner trhů Hotel Na ostrově soutěž keramiků na téma Zahradní keramika, jména vítězů budou oznámena v sobotu ve 14:00. Vyhlášení bude moderovat herec Vladimír Čech. Město Beroun zase připravilo bohatý kulturní program na sobotu i na neděli.

 

Další aktuání informace najdete průběžně ZDE.Všeradice budou slavit pouť tři dny. Péct se bude i kachnička

Datum konání: 22. 8. 2012

Pečená kachničkaTři dny potrvá vyhlášená pouť ve Všeradicích – od soboty 25. do pondělí 27. srpna. Tradičně se na návsi objeví kolotoče a další pouťové atrakce. V hostinci Na Růžku se chystají taneční zábavy. Ta první se koná v sobotu, následuje zábava v neděli večer. A konečně se uskuteční i oblíbené pondělní sousedské posezení, které startuje už ráno. Loni se na něm sešlo přes sedm desítek lidí.
Ke správné pouti samozřejmě patří i pečená kachnička. Nejen na tu vás srdečně zvou kuchaři Zámeckého pivovaru a hostince U Paní Magdaleny.
„Kromě typické kachničky si u nás o víkendu budou moci návštěvníci dát i jaterničky, jelítka, zabijačkovou polévku, tlačenku. Prostě je zveme na naše vepřové hody,“ uvedla provozní restaurace Marcela Bussová a dodala: „Vše bude domácí. Vše si budeme sami vyrábět.“
To ale není jediné překvapení, které Zámecký dvůr na všeradickou pouť přichystal.
V rámci pouti budete mít příležitost si v hostinci za akční ceny objednat míchané nápoje.“V nabídce bude domácí Sangria s ovocem, otružinové Mojito,Cuba Libre, Jamaika a naložíme i výbornou Bowly,“ láká Marcela Bussová. Tak nevahájte a přijďte oslavit všeradickou pouť do tamního Zámeckého dvora! Těšíme se na vás!Svezte se historickým busem do zámku či na pouť

Datum konání: 22. 8. 2012

Historický autobusSvinařští ve spolupráci se Všeradicemi přichystali zpestření svých akcí.  Ze Svinař, kde se v sobotu 25. 8. koná 2. prohlídka zámku, bude do Všeradic, kde pro změnu slaví tradiční pouť, zajíždět historický autobus. Pojede po trase Všeradice – Nesvačily – Liteň – Leč – Skuhrov – Hatě – Hodyně – Svinaře a zpět. Přibližné časy odjezdů ze Všeradic jsou v 13.10, 14.45 a 17.45. Zpět ze Svinař budou vyjíždět ve 14.00, 17.00, 19.30 Jednotné jízdné činí 10 Kč. Podrobný jízdní řád najdete ZDE.


Brány zámku Svinaře se opět otevřou návštěvníkům

Datum konání: 27. 7. 2012

Svinaře - zámekPo pěti letech se znovu otevřou brány zámku Svinaře, který jeho majitel Jiří Nosek zvolna mění z ruiny v kulturní centrum této části podbrdského kraje. Budete si moci prohlédnout stále ještě rekonstruovanou hlavní zámeckou budovu, sklepení i již revitalizovaný zámecký park a obnovené nádvoří. K prohlídkám, které osobně povede a výkladem doprovodí majitel zámku, je připraven bohatý program ve stylu 80. let minulého století.
"Nejedná se o klasické představení zařízeného honosného sídla šlechty, ale de facto o prohlídku staveniště, resp. objektu, který je »v polovině cesty« mezi totálně vybydlenou ruinou a budoucím společensko-kulturním centrem severního Podbrdska," říká jeden z organizátorů akce Miloslav Frýdl, který sestavoval program.
"Do doby, než bude areál definitivně rekonstruován a restaurován, však je ještě daleko. V této situaci jsme se rozhodli představit zámek veřejnosti, umožnit jeho prohlídku a zároveň prezentovat výrazný posun, který nastal v uplynulých letech," řekl Frýdl. Majitel zámku Jiří Nosek se zhostí role průvodce výprav, které se co hodinu budou vydávat na obhlídku hlavní zámecké budovy. K tomu je připraven doprovodný kulturní program, do kterého budou podstatnou měrou zapojeni místní umělci i dobrovolníci.
"Protože k největší devastaci objektu došlo v 80. letech minulého století, je program z větší části do této doby stylizován – samozřejmě s ironickou nadsázkou," přibližuje Frýdl s tím, že na návštěvníky čekají výstavy historických automobilů, motocyklů i zemědělské, resp. hasičské techniky a dožínkový »retroprůvod«. Vystoupí dechová hudba, staropražská kapela Třehusk, chybět nebude ani program pro děti.
Program:

14.00-15.00 – Dechová hudba
14.30 – Prohlídka zámku
15.00-16.00 – Country skupiny SEDLÁCI
15.30 – Prohlídka zámku
16.00 – Příchod dožínkového průvodu, slavnostní zahájení akce
16.15 – Mažoretky - taneční skupina PROMĚNY
16.30 – Spartakiádní vystoupení
17.15-18.00 – TŘEHUSK, staropražská kapela
17.30 – Prohlídka zámku
18.00 – Módní retro přehlídka
18.30 – Prohlídka zámku
18.45 – BABI GROUP – karaoke
19.30 – Prohlídka zámku
20.00 – Videodisco s Oldou BURDOU
21.00 – Noční prohlídka zámku
22.00 – Ohňová show
Výstavy, Trabaňtácké depo, Stanový tábor, Dětský koutek, Soutěže ve skládání Rubikovy kostky, sestavování céček, házení čáry, nasazování plynové masky, hodu granátem, Setkání s Černým mužem – duchem svinařského zámku, Projížďky na koních... Občerstvení.

 V zámeckém hostinci ve Všeradicích se zdarma připojíte k internetu

Datum konání: 2. 7. 2012

Zámecký dvůr VšeradiceVe stylové restauraci U Paní Magdalény ve Všeradicích je nyní nově WIFI připojení k internetu zdarma. Tuto novinku docení zejména ti, kteří do restaurace zamíří s notebookem. Restaurace nabízí i další novinku.
Sháníte originální dárek pro své příbuzní či známé? Pozvěte je právě do Zámeckého pivovaru a hostince U paní Magdalény ve Všeradicích. Hostinec nově nabízí dárkové kupony. K dostání budou v hodnotách 1000,1500 a 2000 Kč. Ovšem provozovatelé vám rádi  vytisknou kupon v takové výši, jakou si budete sami přát. Stačí se jen domluvit v restauraci a nebo napsat na e-mail vitner@zamecky-dvur.cz
Přes Žábu se jezdit nebude. Je málo vody

Datum konání: 2. 7. 2012

Další ročník oblíbeného přejezdu rybníku Žába ve Svinařích Svinařský Čochtan, při kterém odvážlivci přejížděli hladinu na kole a trakaři, se měl odbývat už  v sobotu 14. července. Závody se ale nakonec neuskuteční. Důvodem je nedostatek vody v rybníce.Na podbrdskou trať se vrátil historický motoráček

Datum konání: 18. 6. 2012

Na trase pod brdskými kopci obcemi sdruženými v mikroregionu Horymír opět jezdí výletní vlak Podbrdský motoráček.
Podbrský motoráček je provozován již 4. rokem. V letošní sezóně jezdí v jiné trase - Karlštejn - Zadní Třebaň - Liteň - Lochovice - Příbram a zpět a to každou neděli od 3. června do 30. září 2012.
Historickým motoráčkem se vydáte ráno z Karlštejna po Podbrdské lokálce přes Liteň, Všeradice, Lochovice až do Příbrami, kde můžete strávit příjemné odpoledne např. v Hornickém muzeu Příbram či v Galerii Františka Drtikola.

Jízdní řád Podbrdského motoráčku 2012 najdete ZDEPodbrdští caparti oslaví Den dětí

Datum konání: 31. 5. 2012

Dopravní hřištěDen dětí v Podbrdech se uskuteční v neděli 3. června od 14:00 na hřišti za obecním úřadem. Na malé oslavence čekají jízdy zručnosti, hry, soutěže a  také diskotéka. Takže nezapomeňte přijet na kolech, koloběžkách či odrážedlech. Předpokládaný konec je v 17:00.
22. 5. Emil

Zítra: Vladimír

KULTURNÍ TIPY   

2. 3. Brigáda v obci Nesvačily
 
2. 3. Masopust v Zadní Třebani, od 9:00 na návsi
 
3. 3. Dětský karneval, od 14:00 v zadnotřebaňském Společenském domě
 
9. 3. Oslava MDŽ ve Všeradicích, od 14:00 v hostinci Na Růžku.
 
10. 3. Oslava MDŽ v Podbrdech

POŘÁDÁTE AKCI?

Napište nám o své akci, kterou v obcích našeho mikroregionu pořádáte, a my ji rádi na našem webu zveřejníme. Formulář najdete ZDE.

Návštěvnost stránek

593201