Mikroregion Horymír

Chybí FlashPlayer

Aktuality


Lážovičtí budou schvalovat rozpočet na Lucii

Poslední letošní veřejné zasedání Zastupitelstva obce Lážovice se uskuteční v pátek 13. 12. od 18:30 hodin v Občanském klubu Lážovice. Na programu je například schvalování rozpočtu na rok 2014, zimní údržba obce a projednání žádostí o dotace. Královně zazpívají na adventu Pavlové Zedníček i Vítek

Plakát karlštejnského adventu 2013Muzikanti, šermíři, tanečníci, herci, děti. Ti všichni přijdou v neděli 1. i v neděli 22. prosince uctít do Karlštejna královnu Elišku. Na náměstí pod hradem se tu oba dny bude od 10.00 konat tradiční KARLŠTEJNSKÝ KRÁLOVSKÝ ADVENT. Letos poprvé bude návštěvníkům zpřístupněna Muzejní stezka spojující hned několik unikátních expozicí.
Oslava adventu se v Karlštejně odbývá na počest královny Elišky, a to hned dva dny: první i poslední adventní neděli, letos 1. i 22. prosince. Na náměstí pod hradem oba dny vyroste historické tržiště, na kterém budou k dostání hračky, dřevěné zbraně, výrobky řezbářů, šperkařů, ozdoby, korále, adventní věnce i spousta dalšího zboží. Nebudou chybět ani nejrůznější laskominy a karlštejnské víno i karlštejnské pivo Karlíček. Soudek se speciální várkou připravenou místním pivovarníkem Jiřím Chybou právě na počest adventu bude naražen v pravé poledne, po příchodu královny na náměstí. Návštěvníci se také mohou těšit na Minifestival vánočních dobrot na dvoře Muzea betlémů.
Vladařovu choť i návštěvníky budou bavit šermíři a šermířky ze skupin Alotrium i Reginleif, zahrají kapely Kapičky, Cluaran, Notičky, Třehusk i Čenkomor, zatancuje skupina Proměny, koledy, ale nejen je, zapějí soubory Bonbon, Canto Carso, Hukot i děti z Karlštejna a Litně. Těšit se můžete na živý betlém i na vánoční hru v podání dobřichovického souboru Kukadýlko. Vrcholem oslav pak bude po setmění loučový průvod, ohňová show a rozsvícení vánočního stromu před Muzeem betlémů.
Novinkou letošního adventu je premiérové zpřístupnění Muzejní stezky, na které zájemci najdou expozici vína s ochutnávkou v místní Vinařské stanici, I. Karlštejnský mikropivovar, muzea hodin, obchodu, betlémů a voskových figurín i speciální adventní výstavu v Hospůdce U Bílé paní.
První adventní neděli přijde královnu Elišku pozdravit známý herec Pavel Zedníček, poslední adventní neděli pro změnu neméně známý zpěvák Pavel Vítek, oba obyvatelé městyse.
Podrobný program najdete ZDEHousina na Berounsku se stala přírodní památkou

HousinaHousina byla nově vyhlášena Radou Středočeského kraje přírodní památkou. Podklady pro vyhlášení přírodní památky Housina byly pořízeny za finanční podpory v rámci Operačního programu životního prostředí.
Nové zvláště chránění území Housina má rozlohu přibližně 185 hektarů a nachází se v katastrech obcí Libomyšl, Neumětely a Želkovice na Berounsku. „Předmětem ochrany přírodní památky Housina jsou evropsky významná stanoviště hercynské dubohabřiny, eurosibiřské stepní doubravy a polopřirozené suché trávníky křoviny na vápnitých podložích. Přírodní památka Housina zahrnuje větší část stejnojmenného vrchu. Tvoří přechod mezi vápencovým územím Českého krasu a brdskými hřebeny,“ informoval hejtman Středočeského kraje Josef Řihák.
Lokalita Housina přispívá k udržení příznivého stavu evropských stanovišť v dané oblasti. A to i přesto, že přirozené prostředí bylo v minulosti v jihozápadní části svahu narušeno stavbou velkokapacitního vepřína.
Cílem ochrany Přírodní památky Housina je zajištění optimálních podmínek pro nerušený vývoj poměrně zachovalého přírodního komplexu lesních geobiocenóz a mozaiky ostatních typů přírodních stanovišť, především druhově pestrých travobylinných společenstev, s výskytem chráněných druhů rostlin a živočichů.
„Příroda v lokalitě Housina je velmi pestrá. Z vzácnějších druhů rostlin se zde vyskytují například mochna bílá či hlaváček letní. Žije zde řada vzácných druhů hmyzu. Například střevlík hajní či krajník hnědý. Poměrně hojně se zde vyskytuje také náš největší brouk – roháč obecný, kterého je zde možné zahlédnout v době rojení během teplých večerů koncem května. Další skvost Housiny je možné spatřit v období časného jara, kdy zde vykvétají tisíce květů sasanky hajní a jaterníku podléška,“ doplnil hejtman Josef Řihák.

 Pivovar nabídne svatomartinskou husu i pivo

Na Svatomartinské menu i svatomartinský 14°speciál se můžete těšit ve Všeradicích od pátku 15. 11. do neděle 17. 11. K dostání bude například domácí paštika z husích jater s brusinkami, pečené  husí stehýnko s červeným i bílým zelím a chlupatým knedlíkem. Kuchařský mistr pro vás připraví také husí stehna v šouletu a nebo lahodná nadívaná husí stehna. To vše budete moci zapít Svatomartinskými víny i speciálním Svatomartinským pivem IPA 14°. Kompletní menu najdete ZDE.Vinařice otevírají fotogalerii v opravené stylové roubence

pozvánka na otevření roubenkyNa slavnostní otevření zrekonstruované roubenky zvou představitelé z Vinařic. Akce spojená s výstavou dobových fotografií a kroniky se koná v pátek 1. 11. od 15:00.Do Všeradic míří Vydra i krajané z Rumunska

Ve všeradickém Zámeckém dvoře je teď každý víkend rušno. Míří sem nejen známý herec a bavič Václav Vydra, ale i rozmanité čarodějnice a strašidla. V listopadu sem pak mají namířeno krajané z rumunského banátu.
Již v pátek 18. října pokračuje další z oblíbených Zámeckých večerů. Od 19 hodin v podkroví zrekonstruovaného špýcharu Zámeckého dvora hosty pobaví a jistě i rozesměje oblíbený herec Václav Vydra. Všeradice již zná, neb se zde loni účastnil oslav 750. výročí vzniku obce. Spolu s ním vystoupí také operní pěvkyně Gabriela Jelínková.
Hned druhý den bude Zámecký dvůr patřit milovníkům staročeských zabijaček. Konají se tu po oba víkendové dny vepřové hody. Co jsme pro vás přichystali? Například můžete ochutnat vynikající zabijačkovou polévku, tlačenku, ovar, jaterničky i jelítka.
Čarodějnice, ježibaby a nejroztodivnější strašidla jsou zváni na pátek 25. října, kdy se ve dvoře uskuteční Halloweenská párty Pro malé i velké začne v Zámecké restauraci od 17 hodin. Je jedno, zda přijdete, přiletíte, nebo se připlazíte. „Čekáme vás v co nejstrašidelnějších maskách a kostýmech. Pro děti jsou připraveny hry a soutěže, hudba DJ. Těšit se můžete i na lákavé tematické pochoutky i nápoje,“ slibuje provozní Marcela Bussová. Od 20:00 pokračuje program pro dospělé. Vstupné je pro dospěláky 80 Kč, děti zaplatí polovic.
V listopadu se pak ve Všeradicích setkají čeští krajané pocházejících z rumunské vísky Gerník. Právě ta před lety s Gerníkem uzavřela partnerskou smlouvu. „Akce nazvaná I. Všeradické setkání krajanů z Gerníku se uskuteční v sobotu 23. listopadu od 16:00 ve všeradickém Zámeckém dvoře,“ uvedl starosta obce Bohumil Stibal, který v roce 2010 partnerskou smlouvu se svým gernickým protějškem podepsal. Do Čech tak z rumunského Banátu zavítá gernická kapela Bohemia, hrát k tanci a poslechu budou i gerničtí muzikanti již žijící v Čechách. Vstup na setkání je zdarma.Podbrdské posvícení nabídne přehlídku módy i řemesel

Podbrdské posvíceníBohatý program připravili organizátoři Podbrdského posvícení. Začne v sobotu 28. září již v 10:00. Na programu je atraktivní módní přehlídka, ale i přehlídka řemesel. Chybět nebudou hudební vystoupení, představí se například i podbrdská kapela Minimax hrající pro dobrou náladu. Program vyvrcholí taneční zábavou. Od 16:00 bude k tanci a poslechu vyhrávat kapela Junior.Vižinští se mohou zbavit odpadu

Sběr velkoobjemového odpadu a sběr elekroodpadu chystá na podzim obec Vižina.
Sběr elektroodpadu se uskuteční 21. 9. od 9 do 11hod před hasičskou zbrojnicí.
O dva týdny později v sobotu 5. 10. 2013 bude v době od 9 do 12 hodin přistaven kontejner na velkoobjemový odpad před budovou OÚ. V případě naplnění kontejnerů se doba přistavení zkrátí.Všeradice a Svinaře zvou na zastupitelstvo

Obecní úřady Svinaře a Všeradice zvou své občany na první jednání zastupitelů po letních prázdninách. Obě veřejná jednání se konají shodně 20. září.

Svinařští se sejdou v pátek 20. září od 18.00 hod, v sále restaurace  U Zrzavého Paviána v Halounech. Na programu mají například čerpání rozpočtu či smlouvu o věcném břemeni. 
Jednání ve Všeradicích začíná v 19:00 hodin v hostinci Na Růžku. Na programu je například volba mandátové a návrhové komise. Občané zde především získají informace o výstavbě vodovodu a kanalizace. Skuhrov hledá nájemce pro drahlovickou hospodu

Obec Skuhrov nabízí k pronájmu pohostinství v Drahlovicích.  Dne  20. září 2013 se od 16.00 do 16.30 hodin uskuteční prohlídka objektu pro případné zájemce.  Zájemci následně do 27. 9. 2013 mají možnost doručit své žádosti na Obecní úřad Skuhrov. Ti, kteří doručí svoji žádost do výše uvedeného termínu, budou následně vyzváni radnicí k dalšímu jednání ve věci pronájmu a to jednotlivě. 
Do žádosti musí zájemci uvést: jméno, příjmení, bydliště, telefonní kontakt, návrh na výši nájemného, předpokládaný termín převzetí objektu do pronájmu a podnikatelský záměr.
13. 7. Markéta

Zítra: Karolína

KULTURNÍ TIPY   

12. 7. Dechovky v Berouně, od 16 hodin na Velkém sídlišti

17. 7. Muzikál Postřižiny, od 20:00 Dvůr Všerad, Všeradice

18. 7. Sousedské posezení, VIŽINA, HŘIŠTĚ od 15:00.
 

POŘÁDÁTE AKCI?

Napište nám o své akci, kterou v obcích našeho mikroregionu pořádáte, a my ji rádi na našem webu zveřejníme. Formulář najdete ZDE.

 

Návštěvnost stránek

648649