Mikroregion Horymír

Chybí FlashPlayer

Aktuality


V dílně si upletete pomlázku a upečete Jidáše

Chcete si sami uplést pomlázku a nebo zkusit upéci Jidáše? Pak máte jedinečnou příležitost ve čtvrtek 24. března na Halounech. V tamním hostinci U Zrzavého paviána se koná od 17:00 Velikonoční dílna.Lesní divadlo v Řevnicích slaví stovku

logo Lesní divadloLesní divadlo v Řevnicích u Prahy, které je domovskou scénou nejen zdejších ochotníků, ale v posledních letech také folkového festivalu Porta či úspěšných Lesních slavností divadla, letos slaví 100. výročí od svého vzniku. Záštitu nad jubilejní 100. sezonou převzal středočeský hejtman Miloš Petera i ministr kultury ČR Daniel Herman.  

Hlavní program oslav je naplánovaný na polovinu června. V pátek 17. června se v režii ochotníků uskuteční slavnostní večer Slavíme 100!, který připomene nejen nejslavnější hry uváděné v lese, ale rovněž herecké hvězdy, které na těchto prknech stály. V Řevnicích hostovali takoví herečtí velikáni, jako byl Ladislav Pešek, Rudolf Hrušínský, Růžena Nasková, Otomar Korbelář, Jaroslav Vojta a další. V současnosti si řevnický “Lesňák” oblíbili herci Dejvického divadla.
V sobotu 18. června oslavy pokračují uvedením kabaretu Velvet Havel  z divadla Na Zábradlí. Představení získalo řadu ocenění a bylo vyhlášeno Inscenací roku 2014. Pro malé diváky je připravena hra Jiřího Jelínka Mami, už tam budem? z divadla Minor.

Na každé akci uváděné během letošní jubilejní sezony budou moci návštěvníci přispět do kasiček veřejné  sbírky pro Lesní divadlo, kterou vyhlásilo město Řevnice.  Vybrané peníze budou použity na rekonstrukci lesního amfiteátru. Dobrovolníci mohou přispívat nejen do speciálních kasiček, ale rovněž přímo na účet zřízený u České spořitelny číslo 20036-388051399/0800. „Lesní divadlo má sice nové pódium, od větší rekonstrukce však uběhlo již více než čtyřicet let,“ řekl řevnický starosta Tomáš Smrčka a dodal, že po rekonstrukci volají nejen ochotníci, ale i pořadatelé dalších pravidelných kulturních akcí. Finance na rekonstrukci se město snaží získat také z dotací. Z rozpočtu Středočeského kraje žádá půl milionu korun. Rekonstrukci plánuje radnice rozdělit do několika etap. V té první by se ještě letos měly zrekonstruovat původní herecké šatny a postavit nová dřevěná přístavba s hygienickým zázemím. V dalších letech město plánuje opravy toalet i bufetu.

Sté výročí Lesního divadla již připomínají kalendáře s historickými plakáty, ale i pohlednice, které město nechalo vydat v nákladu 10 000 kusů. Motivem výročních pohlednic je dobový snímek z výpravné divadelní hry Oscara Wilda Salome uváděné v „Lesňáku“ v roce 1924. Chystá se vydání hned dvou publikací - jedna mapuje počátky Lesního divadla, druhá historii ochotnického divadla v Řevnicích.

Jubileum bude mít svůj filmový spot, který vytvářejí žáci Základní umělecké školy Řevnice. Již nyní spatřilo světlo světa logo výročí, jehož autorkou je řevnická grafička Silvie Klempererová. „Logo tvoří symbol stromu v různých barevných odstínech znázorňujících zdejší smíšené lesy. Pro symbol stromu jsem využila speciální uvozovky, které jsou na klávesnici,“ uvedla autorka s tím, že záměrem bylo ukázat spojitost mezi divadlem a psaným textem.Nesvačilští si uklidí svou obec

Především obyvatele Nesvačil zve tamní obecní úřad na jarní brigádu, která se koná v sobotu 19. 3. od 8.30 do 12.30 hodin. Sraz dobrovolníků je na návsi u multifunkční haly. Bude probíhat úklid veřejných prostranství. Práce budou zahájeny prořezáním okolí rybníka, pokračovat budou úklidem dětského hřiště aj. Zájemci budou mít možnost si opéci buřty na ohýnku u rybníka. V podvečer bude brigáda završena společným posezením u piva. V případě nepříznivého počasí bude akce přesunuta na jiný termín.Mopeďáci pořádají karneval pro děti

Datum konání: 20. 2. 2016

dětský karnevalÚnor bývá měsícem karnevalů, maškarních bálů a masopustů. Ve Svinařích se sice již masopust konal s velkým úspěchem koncem ledna, nyní je ale na řadě karneval pro děti. Svinařští mopeďáci zvou malé i velké na Dětský maškarní bál, který se uskuteční v sobotu 20. 2. od 14 hodin v hospodě U Lípy ve Svinařích. Čeká na vás bohatý doprovodný program a hudba k tanci i poslechu.Masopustní maškary vyrazí na průvod Všeradicemi i Lážovicemi

Datum konání: 20. 2. 2016


Masopust ve Svinařích 2011
Všeradický masopust se letos koná v sobotu 20. února. Sraz je ve 14:00 u Hospody Na Růžku, průvod vyjde v 15:00. Zveme všechny maškary na obchůzku vsí, do kroku bude vyhrávat kapela Třehusk. Soutěžit budeme o nejlepší masku i nejlepší pohoštění. Účastníky prosíme o lahvinku červeného vína na svařáček, kterou je možné odevzdat do 19. 2. u Jirky Ječného. V 19:00 začíná na sále zábava, masky z průvodu mají vstup zdarma.

 Ve stejný den se koná i masopust v Lážovicích.Bazar v Hatích zpestří soutěže

p2016_scan_uprava.jpgPokud máte plné skříně oblečení, ze kterého již vaše děti vyrostly nebo se vám již nelíbí, nepotřebné věci, které již nevyužijete, můžete se zúčastnit bazárku, který se koná v Hatích. V tamní hospodě proběhne bazar v sobotu 13. 2. Zboží k prodeji můžete přinést mezi 11. a 12. hodinou, bazar bude otevřen od 14 do 16 hodin. Pro malé obchodníky je připraven i program se soutěžemi a hrami. Hodí se zboží všeho druhu: dětský výbava, domácí a sportovní potřeby, knihy, oblečení, starožitnostiDo muzea Rettigové se dostanete v den jejího výročí zdarma

Stálá interaktivní výstava o životě M. D. Rettigové, která se nachází ve všeradické galerii Zámeckého dvora,bude 31. ledna otevřena pro návštěvníky ZDARMA! V neděli 31. ledna totiž uplyne 231 leP1060841.JPGt od narození této slavné všeradické rodačky a kuchařky. 
„Rettigová je naší nejslavnější rodačkou. Její Domácí kuchařka se stala věhlasnou a dodnes je možné podle ní vařit. Nejenže rozšířila znalectví české kuchyně a sbírku kuchařských receptů, ale přispěla i k rozšíření českého jazyka. Tím, že bude muzeum otevřené zdarma, chceme alespoň trochu přispět k dalšímu šíření jejího věhlasu,“ uvedl provozovatel muzea Bohumil Stibal. Interaktivní výstavou a potažmo i životem světoznámé kuchařky provádí návštěvníky herečka Simona Stašová. Expozice nabízí osm originálních zastavení, při kterých se rozhodně nudit nebudete. „Úkolem je například určit, co t
o znamená kapoun či kolník. Nebo rozpoznat různé druhy bylinek," uvedl Stibal. U příležitosti loňského kulatého výročí M. D. Rettigové navíc vzniklo nové cédéčko se staropražskými písněmi o vaření a jídle i stylová kuchařka herečky Markéty Hrubešové.V Zadní Třebani pochovají Bakchuse, už posedmadvacáté

160104_mspzt2016.jpgŠiroko daleko vyhlášený je Poberounský masopust, který se tradičně odbývá v Zadní Třebani na Berounsku. Stovky diváků i desítky trhovců se na něj sjíždějí zblízka i daleka. Velkolepý rej maškar s bohatým programem na zdejší návsi se letos bude konat už posedmadvacáté a jako vždy poslední sobotu v masopustě - tentokrát tedy 6. února.
Program XXVII. Poberounského masopustu, který patří mezi největší akce svého druhu v celém Středočeském kraji, začne na návsi v Zadní Třebani už před devátou hodinou ranní hasičskou zabíjačkou. Na stylový jarmark se nahlásily čtyři desítky trhovců doslova z celé republika, z Klatov, Milevska, Prahy... Kromě výrobků řemeslníků budou k dostání preclíky, perníky, koláče, pečené maso, víno, pivo, medovina... Děti se budou moci celé dopoledne svézt na koníkovi, k dispozici jim bude ručně poháněný kolotoč i mechanická střelnice. 

Počínaje 10.00 se na improvizovaném jevišti v podobě valníku postupně představí:

  • staropražská kapela Třehusk
  • dětská lidová muzika Notičky
  • skupina Holky v rozpuku
  • pěvecký Třebasbor
  • řevničtí ochotníci s tradiční masopustní fraškou

Nakonec bude symbolicky pochován Masopust, neboli Bakchus a oceněny nejoriginálnější masopustní převleky. K účasti jsou zváni všichni – místní i přespolní. Poté se obcí vydá průvod maškar v čele s kapelou a kvartetem »hlavních« postav: medvědem a medvědářem, policajtem i Masopustem-Bakchem. Všichni budou ochutnávat dobroty – jedlé i tekuté – které pro ně připraví místní hospodyňky a hospodáři. Loni, stejně jako předloni průvod pohostilo neuvěřitelných 37 (!) domácností – podaří se letos tento rekord překonat...? Tři vítězové soutěže o nejlepší koblihu, šišku, uzené či jiné masopustní občerstvení budou jako každoročně oceněni. Vítěz získá nově vydanou kuchařskou knihu Markéta vaří Rettigovou, kterou z receptů pramáti českých kuchařek sestavila známá herečka Markéta Hrubešová. Bezprostředně po skončení průvodu, tedy přibližně od 18.00-18.30, se ještě bude konat neformální sousedské posezení s kapelou Třehusk ve Společenském domě.
Masopustní oslavy uzavře v neděli 7. února 2016 od 14.00 ve Společenském domě v Zadní Třebani DĚTSKÝ KARNEVAL.

 Svinaře oslaví patnáctý Masopust

Letos výjimečně brzy se budou odbývat masopustní oslavy. Ve Svinařích vyjde průvod maškar již poslední lednovou sobotu 30. 1. Tradičně se můžete těšit na desítky pestrých a originálních převleků, lahodné výtvory svinařských hospodyněk. Do kroku bude maškarám tradičně vyhrávat kapela Třehusk.Divadlo Ze Stodoly zve na premiéru

Kdyby tady bylo pivoDalší premiéru přichystalo na leden osovské Divadlo Ze Stodoly. Hru nazvanou Kdyby tady bylo pivo uvede v premiéře v sobotu 16. ledna od 17 hodin ve Skřípli, bývalý hostinec u Kavků. Můžete se těšit na dobrou zábavu z pera Josefa Kozáka doplněnou písněmi. Přijďte včas, počet míst je omezený. 
15. 7. Jindřich

Zítra: Luboš

KULTURNÍ TIPY   

12. 7. Dechovky v Berouně, od 16 hodin na Velkém sídlišti

17. 7. Muzikál Postřižiny, od 20:00 Dvůr Všerad, Všeradice

18. 7. Sousedské posezení, VIŽINA, HŘIŠTĚ od 15:00.
 

POŘÁDÁTE AKCI?

Napište nám o své akci, kterou v obcích našeho mikroregionu pořádáte, a my ji rádi na našem webu zveřejníme. Formulář najdete ZDE.

 

Návštěvnost stránek

648905